Joanna Szufel

adwokat

Prowadzę kancelarię w Warszawie, ale działam na terenie całego kraju. Od kilku lat moje zawodowe zainteresowania krążą wokół tematyki prawa medycznego. Doradzam fizjoterapeutom jak założyć i prowadzić gabinet.
[Więcej >>>]

Sklep +48 602 797 307

Zatrudniasz fizjoterapeutę? Absolutnie tego nie rób!

Joanna Szufel04 września 202038 komentarzy

Przeglądając fora dla fizjoterapeutów bardzo często znajduje ogłoszenia, które brzmią mniej więcej tak:

Dynamicznie rozwijający się gabinet poszukuje fizjoterapeuty do współpracy. Preferowane formy zatrudnienia to umowa zlecenie, własna działalność gospodarcza. Możliwa tez umowa o pracę.

Ogłoszenie brzmi w zasadzie fantastycznie, prawda? Ktoś się rozwija ze swoim gabinetem i oferuje nawet umowę o pracę. Nic tylko brać 😉 Nie rób tego!

A może to ogłoszenie brzmi znajomo? Sam często w taki sposób poszukujesz kogoś do współpracy? Również nie rób tego!

Dlaczego? Przeczytaj poniżej.

Dlaczego nie zatrudniać innego fizjoterapeuty?

Tytuł tego posta jest może trochę prowokacyjny 😉 ale nie możesz zatrudnić innego fizjoterapeuty, jeśli prowadzisz praktykę zawodową (niezależnie od tego czy jest to indywidualna, czy grupowa praktyka Zatrudnienie fizjoterapetyzawodowa). Nie ma znaczenia forma, w jakiej chcesz nawiązać współpracę (umowa o pracę, zlecenia itp.).

Dlaczego? Dlatego, że praktyka zawodowa polega na osobistym udzielaniu świadczeń zdrowotnych przez fizjoterapeutę, który ją prowadzi. Innymi słowy mówiąc, osoba prowadząca praktykę zawodową osobiście udziela świadczeń i bierze za to osobistą odpowiedzialność.

Jeśli mi nie wierzysz, przeczytaj to stanowisko KIF: KLIK

Jakie są konsekwencje złamania tego zakazu?

Na pewno zaraz podniosą się głosy, że przecież nic wielkiego się nie stanie, jak zatrudnisz fizjoterapeutę. Otóż niekoniecznie. Po pierwsze możesz ponieść odpowiedzialność dyscyplinarną, jeśli Twoje postępowanie zostanie wykryte przez KIF. Nie oszukujmy się, życzliwych osób niestety nie brakuje.

Po drugie, problem pojawi się, jeśli się coś stanie i np. pacjent wystąpi do Ciebie z roszczeniem. Może się okazać, ze ubezpieczyciel nie pokryje żadnej szkody, bo świadczenie zostało udzielone niezgodnie z przepisami.

Jakie jest rozwiązanie?

Jeśli chcesz nawiązać współpracę z innym fizjoterapeutą, rozwiązania są dwa. Możecie założyć grupową praktykę zawodową i wtedy razem będziecie udzielać świadczeń wspólnym pacjentom. Inna możliwość to założenie podmiotu leczniczego – wtedy bez przeszkód możesz zatrudniać innych fizjoterapeutów.

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy w podjęciu decyzji, która z powyższych opcji byłaby dla Ciebie najlepsza? Może potrzebujesz wsparcia w założeniu grupowej praktyki lub podmiotu leczniczego? Skontaktuj się ze mną (dane kontaktowe są pod wpisem), omówimy zasady współpracy i na pewno Ci pomogę 🙂

Pozdrawiam i tradycyjnie mam nadzieję, że do następnego kliknięcia 🙂

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 797 307e-mail: kontakt@szufel.com

{ 38 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kinga 9 września, 2021 o 10:16

Dzień dobry, a co w przypadku jeśli fizjoterapeuta z którym chce podjąć współprace nie ma jeszcze niezależności zawodowej ( w tamtym roku ukończył studia magisterskie)? Rozumiem że w takim przypadku nie może on założyć indywidualnej praktyki zawodowej, ani grupowej? W takiej sytuacji też nie mogę go zatrudnić? Proszę mi jeszcze podpowiedzieć czy istnieje możliwość przekształcenia jednoosobowej praktyki zawodowej w grupową? Pozdrawiam Kinga Majewska

Odpowiedz

Marta 29 listopada, 2021 o 22:05

A co jeżeli założę działalność która która ma w ofercie różne usługi? Mam na myśli fakt że przyszła ksiegowa informowala mnie że działalność może opierać się na usługach transportowych i np sprzedaży torebek i od strony prawnej jest to ok. Jeżeli moja działalność oferowalaby usługi fizjoterapeutyczne( praktyka zawodowa ) oraz usługi kosmetyczne np masaż twarzy, regulacja brwi itp mogę zatrudnić kogoś w takim studium?

Odpowiedz

Joanna Szufel 1 grudnia, 2021 o 12:32

Pani Marto, prowadząc praktykę fizjoterapeutyczną, nie może Pani zatrudnić osoby do udzielania świadczeń zdrowotnych. Jeśli prowadzi Pani w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej inne usługi, to tutaj już takiego „zakazu” nie ma.

Odpowiedz

Marta 5 grudnia, 2021 o 17:30

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Bogdan 1 lipca, 2022 o 00:30

Pani Joanno, przyłącze się trochę do pytania Pani Marty jednak w nieco innym zakresie. Przykładowo jeśli fizjoterapeuta założy sp. z o.o. z inną osobą i w ramach tej współpracy spółka będzie świadczyła różne usługi w tym w tym również praktykę zawodową przez fizjoterapeutę będącego w spółce to czy taka spółka moze zatrudniac jeszcze innych fizjoterapeutow ?

Odpowiedz

Joanna Szufel 5 lipca, 2022 o 14:49

Panie Bogdanie, takie zapytanie wykracza poza możliwość udzielenia odpowiedzi w komentarzu. Jeśli chciałaby Pan szerzej omówić temat, zachęcam do skorzystania z konsultacji. Tutaj są szczegóły: https://prawowgabineciefizjoterapeuty.pl/produkt/konsultacja-prawna-on-line/

Odpowiedz

Urszula 12 sierpnia, 2022 o 07:37

Przyłączając się do tematu,chciałam zapytać jak prawnie wygląda kwestia zatrudniania fizjoterapeutów przez osoby posiadające jednoosobowa działalność a będące logopedą? Widzę dużo takich miejsc,które oferują wlasnie terapię z zakresu logopedii, psychologi i fizjoterapii a właścicielami są logopedzi.

Odpowiedz

Joanna Szufel 18 sierpnia, 2022 o 09:05

Pani Urszulo, moim zdaniem nie można tego zrobić. W takiej sytuacji konieczne jest założenie podmiotu leczniczego.

Odpowiedz

Ewa 8 października, 2022 o 18:49

Witam, jak to prawnie wygląda jeśli fizjoterapeuta zatrudni technika masażystę wykonującego masaż leczniczy lub masażystę który wykonuje masaż relaksacyjny?

Odpowiedz

Joanna Szufel 8 stycznia, 2023 o 15:32

Pani Ewo, to są dwie odrębne sytuacje. Wszystko zależy od formy prowadzenia działalności i formy zatrudnienia. Niestety bez analizy sytuacji, nie jestem w stanie odpowiedzieć na tak zadane pytanie w komentarzu.

Odpowiedz

Małgorzata 21 października, 2022 o 12:40

Dzień dobry,
proszę o informację na jakiej podstawie można zatrudnić fizjoterapeutę w szkole mistrzostwa sportowego? Czy w ogóle w szkole może być zatrudniony fizjoterapueta, który udziela uczniom świadczeń zdrowotnych?

Odpowiedz

Joanna Szufel 8 stycznia, 2023 o 15:31

Dzień dobry, moim zdaniem szkoła nie powinna zatrudniać fizjoterapeuty.

Odpowiedz

Anita 17 listopada, 2022 o 21:10

Pani Joanno, proszę o wyjaśnienie takiej kwestii: czy jednoosobowa działalność gospodarcza (w tym przypadku klub fitness) albo stowarzyszenie wpisane do KRS może zatrudnić na umowę zlecenie fizjoterapeutę?

Odpowiedz

Joanna Szufel 3 grudnia, 2022 o 23:36

Tylko, jeśli jest podmiotem leczniczym.

Odpowiedz

Dawid 26 stycznia, 2023 o 23:38

Idąc Pani tokiem myślenia to również Dom Pomocy Społecznej podlegający pod Urząd Miasta nie może zatrudnić fizjoterapeuty bo nie jest podmiotem leczniczym, a przecież w większości tego typu placówek fizjoterapeuci są zatrudniani!

Odpowiedz

Joanna Szufel 22 marca, 2023 o 15:13

Artykuł dotyczy praktyki zawodowej. DPSy działają na innej zasadzie.

Odpowiedz

Justyna 3 grudnia, 2022 o 21:07

Pani Joanno prowadzę 1 osobowa działalność usługowa ( hotelarstwo oraz poprawa kondycji fizycznej – tlenoterapia w komorze hiperbarycznej). Chciałabym rozszerzyć działalność. Posiadam pomieszczenia na gabinety z zamiarem stworzenia centrum fizjoterapii . Nie jestem fizjoterapeutą.Czy mogę zatrudnić fizjoterapeutów ? Czy odpowiednią formą prawną będzie zgłoszenie jako podmiot leczniczy?

Odpowiedz

Joanna Szufel 3 grudnia, 2022 o 23:37

Pani Justyno, żeby zatrudnić fizjoterapeutów musi Pani zarejestrować podmiot leczniczy. Oczywiście może Pani skorzystać z mojej pomocy w tym zakresie 🙂

Odpowiedz

Anna 18 stycznia, 2023 o 18:55

Witam mam pytanie od 2008roku prowadzę jednoosobowa działalność, (gabinet fizjoterapii) posiadam rejestracje w rpwdl jako indywidualna praktyka fizjoterapeutyczna, teraz chce zatrudnić fizjoterapeutę, i czy mam wnosić o zmianę w rpwdl z praktyki na podmiot leczniczy i wnieść opłatę ? , czy rejestrować wszystko od nowa ?
I o co chodzi z rejestracją BDO i odpady medyczne jeżeli w gabinecie gdzie wytwarzamy tylko zużyte podkłady papierowe i papier do rąk? To tez musimy się tam rejestrować ?
Pozdrawiam Anna

Odpowiedz

Joanna Szufel 22 marca, 2023 o 15:18

W mojej ocenie, jeśli chce Pani zatrudniać fizjoterapeutę powinna Pani założyć podmiot leczniczy. O BDO przygotuję na pewno osobny wpis 🙂

Odpowiedz

Hanna 23 marca, 2023 o 11:59

dzień dobry, czy są jakieś kary za to że nie dokonano wpisu do rejestru podmiotów leczniczych? a powinno sie dokonacćtakiej rejestracji.

Odpowiedz

Joanna Szufel 7 lipca, 2023 o 17:14

Niestety w skrajnym wypadku może to grozić odpowiedzialnością karną za prowadzenie działalności leczniczej bez wymaganego wpisu do rejestru.

Odpowiedz

Anna 14 kwietnia, 2023 o 10:14

Czy fundacja nieprowadząca podmiotu leczniczego może zatrudniać fizjoterapeutę i prowadzić odpłatne zajęcia fizjoterapeutyczne jako działalność pożytku publicznego?

Odpowiedz

Joanna Szufel 21 kwietnia, 2023 o 18:52

Trzeba by było indywidualnie przeanalizować sytuacją, ale ogólnie fundacja jeśli chce zatrudniać fizjoterapeutów, który ma udzielać świadczeń zdrowotnych musi być podmiotem leczniczym.

Odpowiedz

Joanna 2 maja, 2023 o 14:36

Dzień dobry, prowadzę jednoosobowa działalność kosmetyczna od kilku lat, zdobyłam dodatkowo wykształcenie magisterskie z fizjoterapii i chciałabym rozszerzyć o kolejne pkd. Czy to nie koliduje ze sobą?! Czy powinna być założona druga działalność?

Odpowiedz

Joanna Szufel 7 lipca, 2023 o 17:07

Nie da się założyć drugiej działalności gospodarczej. Można to robić dodając kod PKD, proszę tylko nie zapomnieć założyć praktyki zawodowej 🙂

Odpowiedz

Marcelina 2 lipca, 2023 o 17:00

Co jeśli jestem masażystką i prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i chciałbym zatrudnić fizjoterapeutę na umowie zlecenie? Mam wolny gabinet, fizjoterapeuta pracuje jednocześnie w innym miejscu na umowę o pracę.

Odpowiedz

Joanna Szufel 7 lipca, 2023 o 16:53

Musisz założyć podmiot leczniczy. Bez tego nie możesz zatrudnić fizjoterapeuty na zleceniu, umowie o pracę, ani na kontrakcie.

Odpowiedz

Sara 8 sierpnia, 2023 o 19:36

Dzień dobry, rozważam zatrudnienie fizjoterapeuty w salonie kosmetycznym (wykonywanie masaży osteopatii estetycznej). Czy to się wiąże z jakimiś konkretnymi wymaganiami?

Odpowiedz

Joanna Szufel 10 sierpnia, 2023 o 12:55

Dzień dobry, jeśli fizjoterapeuta będzie udzielał świadczeń zdrowotnych, to musi Pani przede wszystkim założyć podmiot leczniczy. Jeśli chciałaby Pani omówić szczegóły z tym związane lub porozmawiać o innych opcjach współpracy z fizjoterapeutą, tak żeby nie być podmiotem, zachęcam do skorzystania z konsultacji. Szczegóły znajdzie Pani TUTAJ.

Odpowiedz

Kinga 26 września, 2023 o 11:11

Witam, jestem fizjoterapeutą i prowadzę JDG. Czy mogę zatrudnić osobę na umowę B2B będącą fizjoterapeutą i technikiem masażystą na wykonywania wyłącznie masaży(nie leczniczych)/zabiegów na ciało-np. peelingi. Pozdrawiam

Odpowiedz

Joanna Szufel 22 lutego, 2024 o 15:56

Do świadczeń nieleczniczych można 🙂

Odpowiedz

Patrycja 29 września, 2023 o 10:48

Dzień dobry, czy istnieje możliwość zatrudnienia Teraputy Integracji Sensorycznej ( studia podyplomowe) na umowę zlecenie, który jest jednoczenie Fizjoterapeutą ( nie mającym prywatnej praktyki) w gabinecie logopedycznym? Osoba ta pracuje tylko w przedszkolu,jako właśnie Terapeuta SI, nigdy nie miała swojej działalności. Posiada nadal status studenta ( 26 lat) ?
Znalazłam opinie,że Teraputow SI po innych studiach głównych ( psycholog, pedagog,logopeda) można zatrudniać na umowę zleceniu, czy przez b2b natomiast,jeżeli to przy okazji Fizjoterapeuta to nie będąc podmiotem leczniczym nie ma takiej możliwości.

Odpowiedz

Joanna Szufel 22 lutego, 2024 o 15:53

To niestety jest bardziej skomplikowany temat, którego nie da się omówić w komentarzu.

Odpowiedz

Katarzyna 30 listopada, 2023 o 22:03

Dzień dobry,
Chciałam się dowiedzieć czy jeżeli założę swoja praktykę fizjoterapeutyczna i będę przyjmować pacjentów w gabinecie, to czy ewentualnie w tym samym gabinecie może przyjmować drugi fizjoterapeuta, że swoją baza pacjentów i swoją odrębną działalnością?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Joanna Szufel 22 lutego, 2024 o 15:46

Tak, jest to możliwe.

Odpowiedz

Artur 5 grudnia, 2023 o 22:31

Dzień dobry, prowadzę indywidualną praktykę fizjoterapeutyczna, chciałbym zatrudnić kosmetologa. Czy jest taka możliwość?

Odpowiedz

Joanna Szufel 22 lutego, 2024 o 15:43

Tak, można.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Joanna Szufel Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Joanna Szufel Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@szufel.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: