Prowadzisz swój gabinet i zastanawiasz się jaka kasa fiskalna dla fizjoterapeuty jest najlepsza? A może w ogóle interesuje Cię to, czy będąc fizjoterapeutą musisz mieć kasę fiskalną (szczególnie on-line)? Jeśli tak, zapraszam Cię do przeczytania dzisiejszego wpisu 🙂.
Nie będę ukrywać, że ten wpis powstał w oparciu o moje własne doświadczenia… Jako prawnik również używam kasy fiskalnej. I szczerze jej nienawidzę 😉. Mój biznes prowadzę w przeważającej mierze w Internecie, bardzo rzadko używam kasy i ciągle zapominam co i jak się na niej robi. No ale niestety… jak trzeba to trzeba (niestety nie korzystam ze zwolnienia do 20 tysięcy obrotu na rzecz osób fizycznych).
Czy fizjoterapeuta musi mieć kasę fiskalną?
Jak przystało na prawnika… odpowiem na to pytanie: to zależy. Na pewno zaraz zapytasz od czego? Przede wszystkim od tego na jaką skalę prowadzisz swoją działalność oraz w jaki sposób rozliczasz się z pacjentem.
Generalna zasada jest taka, że każdy przedsiębiorca, który przyjmuje płatności od osób fizycznych lub rolników ryczałtowych musi swoją sprzedaż dokumentować za pomocą kasy fiskalnej. Dodam tylko, że prowadząc swój gabinet jesteś przedsiębiorcą (jeśli mi nie wierzysz może to sprawdzić TUTAJ), a Twoimi pacjentami są najczęściej osoby fizyczne. Od powyższej zasady są jednak wyjątki.
Kasa fiskalna dla fizjoterapeuty nie jest potrzebna, jeśli obrót ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie przekracza 20 tysięcy złotych w ciągu roku. Czyli innymi słowy mówiąc, jeśli świadczenia, które udzielasz pacjentom w ciągu roku łącznie nie przekroczą 20 tysięcy złotych, to nie musisz mieć kasy fiskalnej. Tutaj mała uwaga, jeśli zaczniesz działalność gospodarczą np. 1 lipca danego roku (decyduje data określona w CEIDG, a nie data wskazana RWPDL), to powyższy limit wylicza się proporcjonalnie. W podanym powyżej przypadku Twój obrót ze sprzedaży nie może wówczas przekroczyć 10 tysięcy złotych.
Kasa fiskalna nie jest potrzeba również, jeśli pacjent płaci Ci przelewem. Jednakże w takim wypadku wszystkie płatności muszą być dokonane w tej formie. Czyli nie może być tak, że część pacjentów płaci Ci przelewem, a część w gotówce. Bardzo ważne tutaj jest to, że z transakcji (przelewu) musi dokładnie wynikać, czego ona dotyczy. Z przepisów wynika, że „z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła”. Nie możesz zatem dostać od pacjenta przelewu z napisem „wpłata” lub „zasilenie”.
Powyższe zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej obowiązują do 31 grudnia 2021 r. Jak sytuacja będzie wyglądać potem, zobaczymy. Rozporządzenie zostało zmienione i zwolnienia obowiązują do 31 grudnia 2023 r.
Nie musisz posiadać kasy fiskalnej również w przypadku, gdy świadczysz usługi na rzecz innych przedsiębiorców i wystawiasz dla nich faktury. W praktyce jest to sytuacja, gdy pracujesz w podmiocie leczniczym i wystawiasz fakturę na rzecz podmiotu (innymi słowy to nie Ty rozliczasz się z pacjentami).
Czy fizjoterapeuta powinien wymienić kasę fiskalną na kasę on-line?
Zgodnie z aktualnie obwiązującymi przepisami fizjoterapeuci nie muszą zmieniać kasy fiskalnej na kasę on-line. Obecnie posiadasz zapewne kasę z tzw. elektronicznym zapisem kopii. Takie kasy będą działać do 31 grudnia 2022 roku. Po tej dacie najprawdopodobniej trzeba będzie wymienić kasę na kasę on-line. Piszę najprawdopodobniej, ponieważ niewiadomo co nasz ustawodawca wymyśli.
Natomiast jeśli teraz rozpoczynasz działalność musisz już zakupić kasę on-line (innej już najprawdopodobniej w tej chwili się nie da). Kasę on-line musisz też zakupić, jeśli np. pamięć Twojej dotychczasowej kasy zapełniła się i musisz ją wymienić.
Swoją drogą kasa on-line polega na tym, że łączy się za pośrednictwem Internetu z Centralnym Repozytorium Kas i donosi uprzejmie o każdej przeprowadzonej przez Ciebie transakcji. Połączenie to może odbywać się poprzez sieci WIFI. Jeśli jednak przemieszczasz się z kasą warto zastanowić się nad kasą, która sama łączy się z Internetem. Wiążą się z tym jednak dodatkowe koszty – taka kasa wymaga dodatkowego modułu i karty SIM.
Czego nie robić kupując kasę fiskalną?
Okazuje się, że musisz mieć kasę fiskalną? Zastanawiasz się jak ją wybrać? Przede wszystkim odradzam zakup kasy fiskalnej przez Internet. Pamiętaj, że kasę fiskalną musisz później serwisować, robić przeglądy, czasami trzeba dokonać zmian np. adresu na paragonie. Te rzeczy robisz w serwisie, który prowadzi Twój sprzedawca. Jeśli kupisz kasę ze sklepu, który jest na drugim końcu Polski, możesz mieć problem. Będziesz musiał do niego jeździć. Serwis oczywiście można zmienić wymaga to jednak trochę zachodu.
Poza tym moim zdaniem warto jest najpierw zobaczyć jak dana kasa fiskalna wygląda, zobaczyć jak ją się obsługuje, a dopiero potem dokonać jej zakupu. Kasa fiskalna nie jest czymś, co się wymienia co roku, więc zakup naprawdę warto dobrze przemyśleć.
Jaka kasa fiskalna dla fizjoterapeuty jest najlepsza?
Poniżej przedstawię Ci kilka wskazówek, którymi ja się kierowałam przy wyborze swojej kasy fiskalnej. Dodam tylko, że ja już jestem po wymianie kasy tradycyjnej na on-line.
- Zadbaj o to żeby kasa była małych rozmiarów. Domyślam się, że w gabinecie (podobnie jak ja w kancelarii) masz ważniejsze rzeczy do przechowywania, niż kasa fiskalna. Duża kasa to więcej miejsca do przechowywania. Poza tym duża kasa jest według mnie mało poręczna, szczególnie jak jeździsz z nią do pacjentów.
- Kasa powinna mieć wygodne przyciski i odpowiedniej wielkości wyświetlacz. Moja poprzednia kasa pod tym względem była strasznie niewygodna.
- Poszukaj takiej kasy, która jest prosta w obsłudze. Nie bój się przed zakupem sprawdzić jak się ustawia przydatne funkcje, co trzeba zrobić żeby wydrukować raport miesięczny lub dobowy. Myślę, że to jest kluczowa kwestia. Znowu odnosząc się do mojej poprzedniej kasy, to był horror jeśli chodzi o obsługę… Była kompletnie nieintuicyjna.
- Jeśli korzystasz lub chcesz skorzystać z opcji płatności kartą, zastanów się nad wyborem kasy fiskalnej z terminalem płatniczym. Zawsze to jedno urządzenie mniej.
- Sprawdź, jakie są dodatkowe koszty. Czasami niska cena samego urządzenia jest „odbijana” w dodatkowych kosztach. Zwróć uwagę na to, jaki jest koszt likwidacji starej kasy, zafiskalizowania nowej kasy i przede wszystkim jakie są ceny przeglądów. Przegląd kasy musisz robić co dwa lata, inaczej dostaniesz karę z urzędu skarbowego.
- Ostatnia rzecz, która wcale nie jest taka oczywista i którą odkryłam przy zmianie kasy… Sprawdź, czy serwis w przypadku konieczności przyjedzie do Ciebie… czy to jednak Ty musisz pojechać do serwisu. Wiele firm w cenie przeglądu oferuje przyjazd do Ciebie (oczywiście jest on ograniczony limitem km lub terenem miasta). Warto to sprawdzić przed zakupem.
Jeśli masz już kasę fiskalną, jesteś z niej zadowolony… ale z jakiś powodów musisz ją wymienić, to najlepiej kup ten sam model, wyposażony w moduł on-line. Ja nie byłam zadowolona ze swojej kasy, więc w sumie cieszyłam się, że mogłam ją wymienić.
***
Mam nadzieję, że ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny. Daj mi koniecznie znać w komentarzu, czy znalazłaś/znalazłeś we wpisie jakieś nowe informacje? 🙂
***
Pozdrawiam i tradycyjnie mam nadzieję, że do następnego kliknięcia
{ 20 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dobry wieczór, jak zwykle czyta się miło, dziękuję!
Mam 2 pytanka:
1. Jeśli mam zamiar świadczyć prócz usług na wezwanie, także „gabinetowe” czy 1 kasa mobilna wystarczy?Czy musi być 2 stacjonarna?¿?
2. Co jeśli odwiedzam małego pacjenta w domu i mama mówi, dziś zróbmy przelew, bo jestem sama w domu i nie mam gotówki, bankomat daleko:/ (sporadyczne sytuacje). Oczywiście paragon, a w przelewie dane, jest ok?
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za ewentualną odpowiedź!
Jeśli wyłącznie sam wykonujesz usługi, to moim zdaniem jedna kasa wystarczy. Co do płatności przelewem, to ja w takiej sytuacji wystawiam paragon dopiero, jak pieniądze wpłynął na konto, wybierając formę płatności na kasie „przelew”. Paragon możesz wtedy dać na następnej wizycie.
Czy posiadając kasę fiskalną w gabinecie mam obowiązek posiadania również terminala płatniczego?
Właśnie opublikowałam wpis na ten temat: Czy fizjoterapeuta od 1 stycznia 2022 r. musi mieć terminal w swoim gabinecie?
Witam,
Czy jako praktyka zawodowa jestem zwolniony z kasy fiskalnej na 2022 rok? Działalność założyłem w grudniu tego roku, nie przekroczyłem obrotu 20 tysięcy.
Dzień dobry i witam w Nowym Roku, wszystkiego dobrego.
Czy już coś wiadomo o obowiązku posiadania kas fiskalnych i terminali płatniczych dla fizjoterapeutów, którzy nie przekroczyli 20tys. zł w 2021r? Już jest 2022r.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za ewentualną odpowiedź!
O terminalach jest osobny wpis – zachęcam do jego przeczytania: Czy fizjoterapeuta od 1 stycznia 2022 r. musi mieć terminal w swoim gabinecie?
Jeśli chodzi o zwolnienie, to nadal obowiązuje. Właśnie zaktualizowałam wpis 🙂
Dzień dobry,
Czy opisane w poście przepisy dotyczące zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej zmieniły się od 1.01.2022?
Zwolnienie nadal obowiązuje, właśnie zaktualizowałam wpis 🙂
Dzień Dobry
'”Powyższe zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej obowiązują do 31 grudnia 2021 r. Jak sytuacja będzie wyglądać potem, zobaczymy. ”
Czy wiadomo już jak wyglądają zwolnienia w 2022?
Pozdrawiam!
Tak, już wiadomo. Właśnie zaktualizował wpis 🙂
Witam. A co w przypadku jesli fizjoterapeuta świadczy usługi nie tylko osobom prywantym ale osobą które posiadają działalność gospodarczą? Czy zaplata od tych osób jest wliczana do obrotu 20 tys ?
Panie Andrzeju, obrót 20 tysięcy dotyczy płatności od osób fizycznych nie będących przedsiębiorcami. Jeśli jest to przedsiębiorca, wówczas wystawia się mu fakturę, a nie paragon fiskalny 🙂
Czy prowadząc dzialanosc nierejestrowana potrzebna jest kasa?
Jeśli pyta Pani o kasę fiskalną, to nie 🙂
bardzo dobry artykul. Dziękuje
Dzień Dobry,
Bardzo dobry artykuł, śweitnie napisany 🙂
Mam jedno pytanie do zapisu:
> Kasa fiskalna nie jest potrzeba również, jeśli pacjent płaci Ci przelewem. Jednakże w takim wypadku wszystkie płatności muszą być dokonane w tej formie.
Czy w takiej sytuacji, jeśli forma płatności będzie przelew to nie ma limitu 20 tyś zł, brak kasy fiskalnej w gabinecie jest bez limitu?
Odpowiedź jest we wpisie, zachęcam do przeczytania 🙂.
Dzień dobry, czy jak już miałem kiedyś działalność gospodarczą i miałem kasę minęło 6 lat, to muszę od początku mieć kasę czy też mogę skorzystać z limitu 20k?
Dzień dobry,
Czy już wiadomo jak zwolnienia będą wyglądały od 2024roku?
Oraz czy płatności blik wliczają się jako przelew w zwolnieniach z kasy fiskalnej?