Nie wiem, czy wiesz, ale jeśli potrzebujesz mojej pomocy w indywidualnej sprawie możesz skorzystać z konsultacji ze mną. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz tutaj: KLIK. I właśnie podczas takich konsultacji zdarza mi się usłyszeć pytanie:
Prowadzę gabinet fizjoterapii uroginekologicznej, czy muszę spełniać jakieś dodatkowe wymogi SANEPID?
Jeśli interesuję Cię tematyka wymogów SANEPID dla gabinetu fizjoterapii uroginekologicznej, zachęcam Cię do przeczytania dzisiejszego wpisu.
Dodatkowe wymogi SANEPID dla gabinetu fizjoterapii uroginekologicznej
Jeśli prowadzisz swoją praktykę zawodową, w ramach której udzielasz świadczeń z zakresu fizjoterapii uroginekologicznej, w pierwszej kolejności musisz spełniać wszystkie wymagania SANEPID dla gabinetu fizjoterapii. Gabinet fizjoterapii uroginekologicznej jest przecież też gabinetem fizjoterapii. Dlatego zanim przejdziesz do dalszej części niniejszego wpisu, przeczytaj koniecznie te wpisy:
JAKIE WYMOGI SANEPID POWINIEN SPEŁNIAĆ TWÓJ GABINET FIZJOTERAPII?
JAKIE SĄ WYMOGI SANEPID DLA PRAKTYKI FIZJOTERAPEUTYCZNEJ?
CZY W GABINECIE FIZJOTERAPII TRZEBA MIEĆ UMYWALKĘ?
Przeczytane? 😉 To teraz zajmiemy się dodatkowymi wymogami SANEPID, jakie musi spełniać gabinetu fizjoterapii uroginekologicznej. W mojej ocenie takie dodatkowe wymogi są dwa:
- Posiadanie łazienki wyposażonej w bidet.
- Posiadanie umywalki w gabinecie (tutaj już nie ma żadnych wątpliwości).
Łazienka wyposażona w bidet
Jeśli w Twoim gabinecie wykonujesz badania ginekologiczne lub podobne (a najczęściej tak jest w przypadku gabinetu fizjoterapii uroginekologicznej), zadbaj o to, aby Twój gabinet był bezpośrednio połączony z łazienką. Jest to dodatkowy wymóg SANEPID, który trzeba spełniać, w przypadku gabinetu fizjoterapii uroginekologicznej.
Łazienka wówczas powinna być wyposażona w miskę ustępową, umywalkę, dozownik z mydłem w płynie, pojemnik z ręcznikami jednorazowego użycia, pojemnik na zużyte ręczniki oraz dodatkowo w bidet.
Powyższe wymaganie może być trudne do spełnienia? Ustawodawca też tak uznał i przewidział jeden wyjątek. Jeśli prowadzisz swój gabinet w lokalu mieszkalnym, to łazienka nie musi być bezpośrednio połączona z gabinetem, ale nadal musi być wyposażona w bidet.
Przepis regulujący kwestię wymogów, o których piszę powyżej, znajdziesz w tym rozporządzeniu (KLIK). Brzmi on tak:
Gabinet badań ginekologicznych oraz ambulatoria, w których są udzielane świadczenia zdrowotne w dziedzinie urologii lub o charakterze inwazyjnym w zakresie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, mają bezpośrednie połączenie z pomieszczeniem higieniczno-sanitarnym wyposażonym dodatkowo w bidet. W przypadku wykonywania praktyki zawodowej w pomieszczeniu, o którym mowa w § 14 ust. 3, dopuszcza się możliwość zapewnienia pomieszczenia higieniczno-sanitarnego niepołączonego bezpośrednio z gabinetem.
Czy w gabinecie fizjoterapii uroginekologicznej musi być umywalka?
W tym wpisie na blogu: CZY W GABINECIE FIZJOTERAPII TRZEBA MIEĆ UMYWALKĘ? Pisałam sporo na temat regulacji związanych z chyba już legendarną umywalką. (Zachęcam Cię do jego przeczytania, ponieważ duże łatwiej będzie Ci zrozumieć, to o czym piszę dalej).
W mojej ocenie, jeśli w swoim gabinecie wykonujesz badania ginekologiczne lub podobne (a najczęściej to robisz, żeby np. ocenić napięcie mięśni dna miednicy), to bezwzględnie musisz mieć umywalkę. Tutaj nie ma takich wątpliwości, jak w powyższym wpisie.
Oczywiście umywalka musi być z baterią z ciepłą i zimną wodą. Obok niej powinny się znajdować: dozownik z mydłem w płynie, dozownik ze środkiem dezynfekcyjnym, pojemnik z ręcznikami jednorazowego użycia i pojemnik na zużyte ręczniki.
***
Daj mi koniecznie znać w komentarzu, czy prowadzisz swój gabinet fizjoterapii uroginekologicznej?
***
Pozdrawiam i tradycyjnie mam nadzieję, że do następnego kliknięcia
{ 14 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dlaczego komentarze są usuwane? 🙁
Co jeśli toaleta jest obok gabinetu a bidet w gabinecie oczywiście za drzwiami? Pozdrawiam ☺️
Komentarze nie są usuwane. Są moderowane 🙂 ostatnio mam niestety mało czasu na zatwierdzanie i odpowiadanie na komentarze 🙁
a czy bidet i toaleta muszą być w tym samym pomieszczeniu? czy toaleta może być obok a bidet bezpośrednio w gabinecie? 🙂
Bidet musi być w łazience. Nie może być w gabinecie.
Czy umywalka w łazience przynależącej do gabinetu uroginekologicznego jest wystarczająca aby spełnić wymaganie „umywalki w gabinecie” , czy faktycznie muszą pojawić się dwie umywalki jedna w łazience a druga poza łazienką?
Pozdrawiam 🙂
Moim zdaniem powinny być dwie umywalki.
Czy wystarczy aby gabinecie uroginekologiczny miał obok łazienkę z bidetem? Czy muszę mieć bezpośrednie drzwi z gabinetu do łazienki? I czy musi być bidet czy wystarczy miska ustępowa z bidetką? Z góry dziękuję za informację
Musi być to bidet, nie może być bidetka. Na pozostałe pytania znajdzie Pani odpowiedź w artykule 🙂
Dlaczego nie może być bidetka? Funkcja jest taka sama?
Bo niestety przepis mówi, że ma to być bidet.
Czy zamiast bidetu może być natrysk bidetowy obok wc?
Nie, musi być bidet.
Czy są gdzies osobne wymogi dla gabinetu fizjoterapeutycznego z fizjoterapia pediatryczna? Czy można sugerować się ogólnymi??
Nie ma odrębnych wymogów.