Joanna Szufel

adwokat

Prowadzę kancelarię w Warszawie, ale działam na terenie całego kraju. Od kilku lat moje zawodowe zainteresowania krążą wokół tematyki prawa medycznego. Doradzam fizjoterapeutom jak założyć i prowadzić gabinet.
[Więcej >>>]

Sklep +48 602 797 307

Praktyka fizjoterapeutyczna, czyli w jakiej formie wykonywać zawód fizjoterapeuty

Joanna Szufel20 lipca 202031 komentarzy

Wyobraźmy sobie taką sytuację… Idziesz na studia, wybierasz fizjoterapię… Po kilku latach kończysz studia, uzyskujesz wymarzony tytuł fizjoterapeuty…. I stajesz przed dylematem, co dalej? Nie wiesz, jakie masz możliwości, a praktyka fizjoterapeutyczna, to dla Ciebie jak czarna magia?

Albo inna sytuacja… jesteś już fizjoterapeutą, pracujesz u kogoś, najczęściej jest to umowa o pracę lub umowa zlecenie. Masz spore doświadczenie zawodowe… chciałbyś coś zmienić. I też stajesz przed dylematem, co dalej?

Brzmi znajomo, prawda? Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, w jakiej formie możesz wykonywać zawód fizjoterapeuty… Czyli będzie kilka słów o praktyce fizjoterapeutycznej. 

Zanim przejdę jednak do sedna, kilka uwag ogólnych. Dzisiejszy wpis nie będzie o tym, co trzeba zrobić, żeby wykonywać zawód w określonej formie (chociaż taki wpis na pewno też się ukaże). We wpisie pokażę Ci po prostu jakie masz opcje. Krótko i na temat.

Jeśli natomiast chcesz już teraz wiedzieć więcej (nie czekając na moje dalsze wpisy 😉 ), zachęcam Cię do lektury wpisów o przepisach, o istnieniu których każdy fizjoterapeuta wiedzieć powinien (KLIKKLIK).

Kwestię praktyki fizjoterapeutycznej, reguluje przede wszystkim ustawa o działalności leczniczej (link do tekstu ustawy: KLIK), oraz ustawa o zawodzie fizjoterapeuty (link do tekstu ustawy: KLIK).

Formy wykonywania zawodu fizjoterapeuty

Zawód fizjoterapeuty (zgodnie z ustawą o zawodzie fizjoterapeuty) można wykonywać w następujących formach:

Praktyka fizjoterapeutyczna

 

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją karierę zawodową, pewnie najlepszym wyborem dla Ciebie będzie wykonywanie zawodu na podstawie umowy o pracę lub na podstawie umowy cywilnoprawnej (np. na podstawie umowy zlecenie). Oczywiście niczego tutaj nie przesądzam 🙂 . Niemniej jednak jest to najprostsza droga do zdobycia doświadczenia zawodowego i najbezpieczniejsza dla Ciebie (nie ponosisz kosztów związanych np. wynajęciem gabinetu, programem do dokumentacji medycznej itp).

Natomiast, jeśli już jakiś czas wykonujesz zawód, i chcesz wreszcie pójść na swoje, powinieneś się zainteresować praktykami zawodowymi. 

Praktyki fizjoterapeutyczne

Praktyki fizjoterapeutyczne, a w zasadzie praktyki zawodowe (tak je nazywa ustawa o działalności leczniczej), dzielą się na praktyki indywidualnepraktyki grupowe.

Praktykę indywidualną wykonujesz samodzielnie w ramach prowadzonej przez Ciebie jednoosobowej działalności gospodarczej (jej założenie jest obligatoryjne). Masz tutaj trzy następujące możliwości:

   1. indywidualna praktyka fizjoterapeutyczna;
   2. indywidualna praktyka fizjoterapeutyczna wyłącznie w miejscu wezwania;
   3. indywidualna praktyka fizjoterapeutyczna wyłącznie w zakładzie leczniczym na podstawie umowy z podmiotem leczniczym prowadzącym ten zakład.

Praktykę grupową wykonujesz razem z innymi fizjoterapeutami. Tutaj kwestia jest trochę bardziej skomplikowana. Aby rozpocząć działalność w tej formie musisz podpisać umowę spółki (rodzaj jest zależny od formy praktyki grupowej, jaką wybierzesz). Masz tutaj również trzy następujące możliwości:

   1. spółka cywilna;
   2. spółka jawna;
   3. spółka partnerska.

Poniższy schemat obrazuje podział praktyk zawodowych.

Praktyka fizjoterapeutyczna

 

Jak widzisz możliwości wykonywania praktyki fizjoterapeutycznej jest wiele. To od Ciebie tylko zależy, na którą formę się zdecydujesz. Pamiętaj tylko, żeby zrobić to mądrze 🙂 .

A jeśli masz jakieś pytania dotyczące poszczególnych praktyk fizjoterapeutycznych, zadaj mi je koniecznie w komentarzu. Posłużą mi jako pomoc do przygotowania następnych wpisów 🙂 .

Pozdrawiam i tradycyjnie mam nadzieję, że do następnego kliknięcia 🙂

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 797 307e-mail: kontakt@szufel.com

{ 31 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anna 21 stycznia, 2021 o 19:55

Chcemy otworzyć gabinet fizjoterapii. Będzie nas dwie osoby. Czy musimy zakładać spółkę czy możemy zarejestrować działalność każdy indywidualną ?

Odpowiedz

Joanna Szufel 26 stycznia, 2021 o 21:46

Pani Anno ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie. Wymaga ono większej konsultacji i przeanalizowania modelu, w jakim chcecie Państwo razem pracować. Czasami będzie możliwa rejestracja indywidualnych praktyk, a czasami konieczne będzie otwarcie podmiotu leczniczego. Jest też możliwość założenia grupowej praktyki zawodowej.

Odpowiedz

Małgorzata 5 lipca, 2023 o 20:41

Czy zaraz po studiach można zarejestrować indywidualną praktykę i wejść w spółkę z mgr fizjoterapii z ponad 5-letnim stażem?

Odpowiedz

Joanna Szufel 7 lipca, 2023 o 16:52

Można, należy tylko pamiętać, aby udzielać świadczeń zdrowotnych w zakresie swojej „samodzielności zawodowej”. Polecam do przeczytania ten wpis: https://prawowgabineciefizjoterapeuty.pl/samodzielnosc-zawodowa-fizjoterapeuty/

Odpowiedz

Paulina 20 marca, 2021 o 23:43

Czy jeśli chciałabym pracować w żłobku ( umowa zlecenie bądź umowa o pracę) muszę mieć 3letni staż zawodowy po studiach magisterskich? Czy potrzeba mi coś poza prawem wykonywania zawodu? Czy będzie mi się to liczyć jako praca zawodowa (nie wiem jak to poprawnie nazwać, chodzi mi o to, że jak się nie przepracuje więcej niż 5 lat w ciągu 6 to trzeba odbywać staż)? I czy ten czas będzie się liczyć do 3letniego stażu zawodowego później wymaganego do założenia własnej praktyki?
Pozdrawiam serdecznie i cieszę się, że są takie miejsca jak Pani blog! Dla osób tak gubiących się w prawie jak ja to istne wybawienie!

Odpowiedz

Agnieszka 15 kwietnia, 2021 o 16:12

A jeżeli w trakcie trwania działalności gospodarczej chcę zmienić z praktyki w miejscu wezwania na indywidualną praktykę – po prostu zgłaszam do KIF?

Odpowiedz

Joanna Szufel 15 kwietnia, 2021 o 21:33

Pani Agnieszko, w takim wypadku musi Pani dokonać zmiany w Rejestrze Praktyk Zawodowych Fizjoterapeutów, dostępnym pod tym adresem: rpwdl.ezdrovie.gov.pl

Odpowiedz

lidia 10 maja, 2021 o 19:23

Razem z mężem otwieramy gabinet. Ja póki co z doskoku bo jestem na urlopie macierzyńskim . Chce jednak aby albo zatrudnił mnie na umowę zlecenie albo… no i tutaj mamy dylemat. Kompletnie nie orientuje sie jak wyglądałoby założenie spółki. Jakie są różnice ? czy rodzic to jakieś dodatkowe koszty lub trzeba spełnić wymagania ?
Bardzo prosze o przybliżenie tego tematu i pomoc w rozwiązaniu problemu 🙂

Odpowiedz

Joanna Szufel 11 maja, 2021 o 17:38

Pani Lidio bardzo dziękuję za komentarz. Wybranie formy prowadzenia gabinetu w opisanej przez Panią sytuacji, to bardzo indywidualna sprawa, nie da się jej przybliżyć w komentarzu 🙂 W takim przypadku najlepiej jest skorzystać z konsultacji.

Odpowiedz

Tomasz 11 czerwca, 2021 o 14:08

Jestem aktualnie zatrudniony na umowie o pracę. Chcę w miarę możliwości i chęci świadczyć usługi samodzielnie. Czy mogę równocześnie być zatrudnionym i prowadzić indywidualną praktykę? Jaki jest koszt prowadzenia indywidualnej praktyki?

Odpowiedz

Joanna Szufel 11 czerwca, 2021 o 15:00

Dzień dobry Panie Tomaszu, bardzo dziękuję za komentarz. Tak oczywiście, jest możliwość pracy na etacie i prowadzenia swojej praktyki zawodowej. Jeśli chodzi o koszty, to ciężko powiedzieć, są one zależne od tego, co zamierza Pan robić. W najprostszej formie wynoszą one około 400 zł miesięcznie.

Odpowiedz

Sylwia 27 lipca, 2021 o 12:44

Dzień dobry Pani Asiu, a czy można prowadzić praktykę w podmiocie leczniczym i oprócz tego prowadzić swoj gabinet? Te słowo wyłącznie w jednym i drugim przypadku nasuwa odpowiedź ale kiedyś tak właśnie pracowałam- w podmiocie i oprócz tego przyjmowałam swoich pacjentów. Wspaniałego dnia 🙂 i dziękuję za blog 🙂

Odpowiedz

Joanna Szufel 1 sierpnia, 2021 o 12:35

Pani Sylwio, nazwa jest może trochę mylącą… Ale oczywiście można prowadzić praktykę w podmiocie i mieć swój gabinet :). Dziękuję bardzo i również życzę wszystkiego dobrego! 🙂

Odpowiedz

Agnieszka 13 września, 2021 o 09:35

Dzień dobry,
prowadzę własną działalność, widnieje ona w rejestrze pod kodem 95, czyli indywidualna praktyka fizjoterapeutyczna w miejscu wezwania.
Chciałam również wykonywać świadczenia rehabilitacyjne dla Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych. Pod jakim kodem powinnam wpisać do rejestru praktyk fizjo. taka współpracę : 93 (ind. praktyka wyłącznie w zakładzie leczniczym) czy 98 (indywidualna praktyka fizjoterapeutyczna)?

Odpowiedz

Joanna Szufel 6 października, 2021 o 18:16

Jeśli Stowarzyszenie jest podmiotem leczniczym, to 93 (wtedy do podmiot organizuje udzielanie świadczeń, daje program do dokumentacji medycznej itp.). Kod 98. jest właściwy, jeśli pacjenci będą przychodzić do Pani stacjonarnego gabinetu.

Odpowiedz

Marta 7 października, 2021 o 07:09

Czy zakładając działalność z myślą o tym aby na początku nauczyć się wszystkiego i zorganizować dofinansowanie na rozwój , lokal itp powinnam na początku mieć kod 95 czy od razu taki jaki chcę mieć docelowo. Początkowo zamierzam pracować dalej ma etacie i rozpocząć swoją działalność bez gabinetu, ale w planach jest wypowiedzenie i gabinet. Jaki kod powinna mieć działalność? Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Joanna Szufel 7 października, 2021 o 11:03

Pani Marto, wpis do RPWDL powinien być zgodny z rzeczywistością. Jeśli nie ma Pani gabinetu stacjonarnego proszę wpisać kod 95. Dopiero jak otworzy Pani gabinet stacjonarny, proszę zmienić wpis.

Odpowiedz

Gosia 24 stycznia, 2022 o 11:24

Dzień dobry,
jak technicznie wygląda sprawa 3 letniego doświadczenia? Czy po upływie tych 3 lat pracy jako fizjoterapeuta z mgr to jest gdzies odnotowane? Jak pracodawca lub kontroler to sprawdza? Czy muszę mieć przedłożone świadectwa pracy? Widzę że wolontariat również się wlicza w ten czas- jesli mam umowę o wolontariat a nie otrzymałam żadnego dokumentu jak długo trwał- to nadal jest uznawany czas mojej pracy?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Joanna Szufel 24 stycznia, 2022 o 18:08

Pani Małgorzato, faktu uzyskania 3-letniego doświadczenia nigdzie się nie zgłasza. Natomiast doświadczenie zawodowe podlega kontroli przez różne organy, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności.

Jeśli chodzi o wolontariat, to z uwagi na zasady etyki zawodowej nie udzielam porad prawnych w indywidualnych sprawach w komentarzach. Przedstawiona przez Panią sytuacja wymaga przeanalizowania, łącznie z umową.

Odpowiedz

Agnieszka 16 lutego, 2022 o 19:07

Witam, jestem fizjoterapeutka i chciałabym założyć gabinet (i zarejestrować go jako podmiot leczniczy) z osoba która nie jest fizjoterapeuta. Chcemy założyć spółkę cywilna. Czy jest to możliwe?

Odpowiedz

Joanna Szufel 17 lutego, 2022 o 12:28

Pani Agnieszko, nie udzielam na blogu porad prawnych w indywidualnych sprawach. Panie pytanie wymaga przeanalizowania sytuacji i zastanowienia się nad możliwymi rozwiązaniami. Zachęcam do skorzystania z konsultacji, tutaj znajdzie Pani szczegóły: https://prawowgabineciefizjoterapeuty.pl/sklep/

Odpowiedz

Rafał 21 marca, 2022 o 10:04

Dzień dobry. Otwieram praktykę fizjoterapeutyczną. Chce przyjmować pacjentów we własnym gabinecie ale, także dojeżdżać do pacjenta w miejsce wezwania. Czy ww takim razie powinienem wybrać kod 95 oraz 98 ?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Joanna Szufel 5 lipca, 2022 o 14:56

Moim zdaniem oba kody należy wpisać.

Odpowiedz

Monika 8 lipca, 2022 o 15:13

Dzień dobry, czy jeśli oprócz umowy kontraktowej i pomiotem leczniczym i własnego gabinetu można również pracować w podmiocie o kodzie pkd pozamedycznym? Jak gabinety naturoterapii czy siłownie. Czy należy taka działalność gdzieś zarejestrować czy po prostu można wystawiać faktury usługobiorcy. Pozdrawiam i mam nadzieje, ze uda się Pani odpowiedzieć na mój komentarz.

Odpowiedz

Joanna Szufel 12 lipca, 2022 o 16:29

Dzień dobry Pani Moniko. Bardzo dziękuję za komentarz, niestety mam za mało danych żeby udzielić odpowiedzi. Poza tym ze względu na zasady etyki zawodowej nie udzielam odpowiedzi na komentarze w indywidualnych sprawach.Gdyby chciała Pani skorzystać z mojej pomocy, zachęcam do zakupienia konsultacji: ON-LINE lub MINI.

Odpowiedz

Marta 25 sierpnia, 2022 o 22:09

Dzień dobry. Czy mogę podać swój adres zamieszkania jako miejsce wezwania i przechowywania dokumentacji?

Odpowiedz

Joanna Szufel 21 września, 2022 o 13:33

Dzień dobry, jeśli rzeczywiście tam przechowuje Pani dokumentację, to tak.

Odpowiedz

Paweł 22 września, 2023 o 11:03

Witam Pani Joanno.
Mam pytanie, zdobyłem licencjat przed rokiem 2012. Pracowałem kilka lat w szpitalu dziecięcym jako fizjoterapeuta. Później miałem kilka lat przerwy. jestem zarejestrowany w KRF.
Chciałbym rozpocząć znów praktykę zawodowa i otworzyć gabinet.
Czy mogę na podstawie tytułu licencjat świadczyć samodzielnie praktykę zawodowa i prowadzić własną działalność? Czy mogę dokonać rejestracji w RPWDL pomimo nie posiadania 6 lat doświadczenia zawodowego?
PS. Blog jest świetny

Odpowiedz

Joanna Szufel 22 lutego, 2024 o 16:00

Uprzejmie informuję, iż w komentarzach nie analizuję indywidualnych przypadków.

Odpowiedz

Damian 7 marca, 2024 o 15:23

Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie 3-letniego stażu pracy po studiach. Jak to wygląda? Czy w tym okresie można pracować w prywatnej klinice albo na NFZ? Jak wyglądają zarobki? Jest to najniższa krajowa czy można liczyć na więcej?

Odpowiedz

Joanna Szufel 11 marca, 2024 o 11:59

Dzień dobry, po odpowiedź na takie pytania zapraszam na indywidualną konsultację, tutaj są szczegóły: https://sklep.prawowgabineciefizjoterapeuty.com/produkt/konsultacja-prawna-online/

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Joanna Szufel Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Joanna Szufel Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@szufel.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: