Nie ma chyba dnia, żebym nie dostała pytania o samodzielność zawodową fizjoterapeuty. Ostatnio najwięcej pytań na ten temat dostaję od osób, które w tym roku skończyły studia i nie musiały zdawać PEF.
Jeśli interesuje Cię, czym jest samodzielność zawodowa i kto ją posiada… a kto nie 😉? Zachęcam się do przeczytania dzisiejszego wpisu.
Czym jest samodzielność zawodowa fizjoterapeuty?
Zacznijmy od samego początku… czyli do tego, czym jest samodzielność zawodowa fizjoterapeuty. Najprościej rzecz ujmując, jest to sytuacja kiedy będąc fizjoterapeutą, możesz udzielać samodzielnie świadczeń zdrowotnych. Samodzielnie, czyli bez konieczności działania na skierowanie lekarza lub innego fizjoterapeuty (z pewnymi wyjątkiem, o którym przeczytasz poniżej).
Pamiętaj jednak o jednym, jeśli nie masz samodzielności zawodowej, nie oznacza to, że możesz bezrefleksyjnie wykonywać zlecenia lekarza lub innego fizjoterapeuty. Fizjoterapeuta jest samodzielnym zawodem medycznym.
Oznacza to, że nawet jeśli nie masz samodzielności zawodowej, możesz (a w zasadzie masz obowiązek) zakwestionować skierowanie wydane przez innego lekarza lub fizjoterapeutę, jeśli budzi ono Twoje wątpliwości (oczywiście w odpowiedni sposób).
Jak sprawdzić, czy mam samodzielność zawodową?
Możesz to zrobić na dwa sposoby. Sięgając do ustawy o zawodzie fizjoterapeuty (znajdziesz ją tutaj: KLIK) lub czytając ten wpis 😉. Przy okazji, jeśli interesują Cię inne przepisy regulujące wykonywanie zawodu fizjoterapeuty, zachęcam Cię do przeczytania tych artykułów na moim blogu:
To czy masz samodzielność zawodową fizjoterapeuty, zależy od dwóch kryteriów: twojego wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego. Najlepiej ilustruje to poniższa tabela:
Tak dobrze widzisz! Osoby, które skończyły studia w tym roku, mają samodzielność zawodową bez konieczności zdobycia doświadczenia zawodowego. Jeśli należysz do grona tych osób, musisz jednak spełnić następujące kryteria:
-
-
- Rozpocząć po 1 października 2017 r. jednolite 5-letnie studia magisterskie na kierunku fizjoterapia.
- Zdobyć co najmniej 300 punktów ECTS (pamiętam to skrzętne liczenie punktów na studiach!).
- Odbyć 6-miesięczną praktykę zawodową.
- Uzyskać tytuł magistra.
-
Wyjątek, czyli kto nigdy nie będzie mieć „pełnej” samodzielności zawodowej fizjoterapeuty?
Jeśli jesteś licencjatem lub technikiem fizjoterapii, nie mam dla Ciebie niestety dobrych wieści. Nawet jeśli będziesz mieć 6-letnie doświadczenie niektórych świadczeń zdrowotnych i tak nie możesz udzielać 😞. Tym samym nie masz „pełnej” samodzielności zawodowej.
Pomimo posiadania 6-letniego doświadczenia nie możesz:
-
-
- Kwalifikować do fizykoterapii oraz kinezyterapii.
- Zlecać wyrobów medycznych.
- Wydawać opinii i orzeczeń odnośnie do stanu funkcjonalnego pacjenta oraz przebiegu procesu fizjoterapii.
-
***
Wiem, że temat samodzielności zawodowej fizjoterapeuty budzi wiele wątpliwości i pytań. Zastanawiałam się, czy zorganizować webinar na ten temat (z góry uprzedzam, że płatny). Daj mi koniecznie znać w komentarzu, co myślisz o tym pomyśle?
Pozdrawiam i mam nadzieję, że do następnego kliknięcia 🙂
Joanna Szufel
adwokat
Photo by Toa Heftiba on Unsplash
***
Jak negocjować umowę zlecenia fizjoterapeuty?
W ostatnim czasie rozmawiałam z wieloma młodymi fizjoterapeutami. Często w rozmowie pojawia się temat nagminnej praktyki wśród pracodawców polegającej na zatrudnianiu fizjoterapeuty na umowę zlecenia. Jeden z moich rozmówców zasugerował mi [Czytaj dalej…]
{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dzień dobry,
co w sytuacji gdy studia magisterskie ukończyłem w 2021 roku ale sam egzamin magisterski złożyłem w 2022 ( był dwukrotnie przekładany przez mnie)? Czy według Pani mam już samodzielność zawodową?
Pozdrawiam
Dzień dobry!. Dziękuję bardzo za pytanie, przykro mi ale w ramach komentarzy na blogu nie analizuje indywidualnych sytuacji. Mam trochę za mało danych, żeby odpowiedzieć na to pytanie.
Czy prowadzenie dzialalnosci gospodarczej jako fizjoterapeuta i praca „na kontrakcie” zalicza sie do doswiadczenia zawodowego niezbednego do prowadzenia prywatnej praktyki?
Jeśli ma się założoną praktykę zawodową, to tak 🙂
Czy dzialalnosc gospodarcza (fizjoterapeutyczna) zalicza sie do doswiadczenia fizjoterapeutycznego
Jeśli była prowadzona praktyka zawodowa, to tak.
Dzień dobry, czy samodzielność fizjoterapeuty dotyczy również podpisywania praktyk studentom? Pozdrawiam