Pamiętasz Twardomira? Twardomir towarzyszył nam podczas trzydniówki o dokumentacji medycznej, która odbyła się na grupie Fizjopozytywni (KLIK). Twardomir jest magistrem fizjoterapii przez długi czas pracował na umowę o pracę w szpitalu. Obecnie prowadzi swój gabinet fizjoterapii.
Twardomir nie ukrywa, że prowadzenie własnego gabinetu nie jest łatwe.
Fakt, ma sporo pacjentów, przez co spędza sporo czasu w gabinecie. Ma też sporo kosztów, co sprawia że nie zawsze zarabia tyle ile by chciał.
Osobiście uważam, że prowadzenie swojego gabinetu to bardzo fajna sprawa. Trzeba to tylko zrobić mądrze, ale o tym innym razem 🙂.
Ostatnio Twardomir zaczął się zastanawiać, czy może coś zmienić w swoim życiu zawodowym? Z drugiej strony jednak nie chce wracać do pracy w szpitalu. Nie chce też rezygnować ze swojego gabinetu.
Jesteś, jak Twardomir? Zastanawiasz się nad Twoją ścieżką zawodową? Jeśli tak, to zapraszam do przeczytania dzisiejszego wpisu.
Ustawa o świadczeniu wspierającym, czyli nowe przepisy
Obecnie w sejmie trwają prace nad wprowadzeniem nowej ustawy o tzw. świadczeniu wspierającym (szczegóły znajdziesz tutaj: KLIK). Określa ona warunki nabywania nowego świadczenia pieniężnego przez osoby niepełnosprawne mające potrzebę wsparcia (stąd nazwa świadczenie wspierające).
[EDIT 22.06.: ustawa o świadczeniu wspierającym obecnie znajduje się w Senacie. Jak przebiega proces legislacyjny w Senacie można zobaczyć tutaj: KLIK]
Postępowanie w sprawie przyznania świadczenia wspierającego oraz jego wypłata będzie należała do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowe pieniądze nie będą jednak dla wszystkich osób niepełnosprawnych.
Aby otrzymać takie świadczenie z ZUS-u trzeba będzie jednak najpierw uzyskać tzw. decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia.
Do otrzymania decyzji konieczne jest ustalenie, jakiego wsparcia wymaga dana osoba. Będą przyznawane punkty w skali wsparcia. W uproszczeniu im więcej punktów, tym wyższe świadczenie. Będzie też najprawdopodobniej próg, poniżej którego wsparcie w ogóle nie będzie przyznawane.
Co to wszystko ma wspólnego z fizjoterapeutami?
Jeśli udało Ci się dotrzeć do tej części wpisu na pewno zastanawiasz się, co to wszystko ma wspólnego z fizjoterapeutami? Już śpieszę z odpowiedzią.
Decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia będzie wydawana przez Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności (powoływany przez wojewodę).
W skład zespołu będą wchodzić specjaliści do spraw ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Takimi specjalistami będą mogli być: m.in. lekarze, psycholodzy, pedagodzy, ale też fizjoterapeuci. Zadaniem Zespołu będzie dokonanie oceny funkcjonalnej danej osoby.
Ocena funkcjonalna bardzo przypomina dokonywanie diagnostyki funkcjonalnej, szczególnie z wykorzystaniem ICF. Dlatego też istnieje spora szansa, że fizjoterapeuci będą bardzo pożądani na członków takich zespołów. Kto przecież, jak nie fizjoterapeuta zna się tak dobrze na ocenie funkcjonowania pacjenta?
***
Moim zdaniem nowa ustawa pokazuje, że rola fizjoterapeutów zaczyna być bardziej dostrzegana i doceniana. Daje też nowe możliwości zawodowe dla fizjoterapeutów.
Daj mi znać koniecznie w komentarzu co myślisz o tym myślisz? Chciałabyś/chciałbyś zostać takim specjalistą?
A jeśli interesują Cię inne możliwości w zawodzie fizjoterapeuty, zachęcam do przeczytania tego wpisu: JEŚLI NIE WŁASNY GABINET, TO CO? CZYLI PRACA FIZJOTERAPEUTY
***
Pozdrawiam i mam nadzieję, że do następnego kliknięcia
Joanna Szufel
adwokat
***
Ile wynosi opłata za wpis do rejestru praktyk zawodowych fizjoterapeutów?
Stało się! W końcu decyzja podjęta i zakładasz własny gabinet fizjoterapii. W takiej sytuacji zawsze polecam usiąść i podliczyć wszystkie koszty, które wiążą się z prowadzeniem własnej działalności (już niedługo zrobimy to razem ). Jednym z takich kosztów jest opłata za wpis do rejestru praktyk zawodowych fizjoterapeutów [Czytaj dalej…]
{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Pomysł niezły. Rzeczywiście widać, że fizjo są potrzebni . Fajnie że się to docenia i zaczyna rozumieć potrzeby ruchowe pacjenta. Zgodnie z maksymą, że: ruch może zastąpić tabletkę, ale żadna tabletka nie zastąpi ruchu. Jednakże fizjo powołany na takie stanowisko powinien wykazać się dłuższym doświadczeniem klinicznym i być doskonale przeszkolonym przez prawników na wypadek roszczeń.
Pani Iwono, zgadzam się co do przeszkolenia… natomiast jeśli chodzi o roszczenia, to tutaj raczej ten problem nie występuje. Fizjoterapeuta będzie tylko oceniać pacjenta pod kątem funkcjonalnym, nie będzie mu udzielać świadczeń zdrowotnych.
Oczywiście sądzę, że ocenę powinni wykonywać fizjoterapeuci. Cieszę się, że w końcu to nastąpi.
Dziękuję za komentarz.