Porozmawiajmy o trochę niewdzięcznym temacie, czyli o śmieciach. Przyznam szczerze, że zabierałam się do napisania tego wpisu strasznie długo. Nie będę ukrywać, że jakoś temat śmieci mi nie leży 😉. Chyba dlatego, że jak to często bywa przepisy nie są do końca precyzyjne.
Zastanawiasz się jakie odpady wytwarzają fizjoterapeuci i czy muszą się wpisywać do tajemniczo brzmiącego rejestru BDO? Jeśli interesuje Cię ta śmieciowa tematyka zachęcam do przeczytania dzisiejszego wpisu.
Czym jest rejestr BDO?
Zacznijmy od samego początku, czyli od tego czym jest rejestr BDO.
Rejestr BDO został wprowadzony przez Ministerstwo Środowiska i działa od 24 stycznia 2018r.
W dużym uproszczeniu jest to rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami. Jest on częścią bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (w skrócie „BDO”).
Szczegółowe zasady dotyczące funkcjonowania rejestru BDO są uregulowane w ustawie o odpadach (pełny tekst ustawy znajdziesz TUTAJ). W rejestrze gromadzone są informacje o odpadach. Obecnie jest on prowadzony w formie elektronicznej (LINK DO REJESTRU BDO).
Czy fizjoterapeuci muszą wpisać się do rejestru BDO?
Niestety nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie.
Wpisowi do rejestru BDO będą podlegać fizjoterapeuci prowadzący swoje praktyki zawodowe lub podmioty lecznicze, jeśli w ramach swojej działalności wytwarzają odpady medyczne.
I tutaj pojawia się problem – trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy w przypadku działalności fizjoterapeutycznej są wytwarzane odpady medyczne?
Pisałam w tej sprawie do Inspektoratu Ochrony Środowiska (Treść pisma znajdziesz poniżej, pamiętaj jednak, że nie ma ono wiążącego charakteru). Na podstawie otrzymanej odpowiedzi można się pokusić się o stwierdzenie, że:
Jeśli odpady wytwarzane przez fizjoterapeutę nie powstają w związku z przerwaniem ciągłości skóry oraz nie mają kontaktu z płynami ustrojowymi oraz wydzielinami z ciała człowieka są one odpadami komunalnymi.
Zatem jeżeli w ramach swojego gabinetu wytwarzasz wyłącznie odpady komunalne nie musisz wpisywać się do rejestru BDO.
Przykłady, czyli którzy fizjoterapeuci muszą, a którzy nie muszą wpisywać się do rejestru BDO
Oczywiście, jeśli masz wątpliwości czy musisz wpisywać się do rejestru BDO, aby uniknąć potencjalnej kary lepiej jest się do niego po prostu wpisać.
Pamiętaj, że w takim przypadku musisz podpisać umowę na wywóz odpadów medycznych.
W mojej ocenie do rejestru BDO nie muszą się wpisywać fizjoterapeuci, którzy w ramach prowadzonej działalności udzielają świadczeń zdrowotnych takich jak: masaż leczniczy, terapia manualna, czy kinezyterapia.
Wpisowi do rejestru będą natomiast podlegać fizjoterapeuci, którzy:
-
-
- Wykonują suche igłowanie – wiąże się to z przerwaniem ciągłości skóry. Swoją drogą zachęcam Cię do przeczytania tego artykułu: CZY FIZJOTERAPEUCI MOGĄ WYKONYWAĆ SUCHE IGŁOWANIE?
- Prowadzą fizjoterapię stomatologiczną. Taka fizjoterapia wiąże się z pracą w obrębie jamy ustnej, a wytwarzane odpady (najczęściej w postaci jednorazowych rękawiczek) mają kontakt ze śliną.
- Prowadzą fizjoterapię uroginekologiczną. Tutaj z kolej często dochodzi do badania per vaginam, w trakcie którego następuje kontakt z wydzieliną intymną z ciała człowieka.
-
Co grozi fizjoterapeucie, który nie wpisze się do rejestru BDO?
Jeśli masz taki obowiązek i nie dokonasz wpisu do rejestru BDO grozi Ci kara administracyjna w wysokości nie niższej niż 1000 zł do maksymalnie miliona złotych. Wysokość kary zależna jest m. in. od ilość i właściwości odpadów oraz okoliczności naruszenia przepisów ustawy.
Jak widzisz kara finansowa może być dotkliwa, więc czasami naprawdę nie warto ryzykować.
Daj mi znać koniecznie w komentarzu czy masz wpis do rejestru BDO? Czy jednak należysz do grupy fizjoterapeutów, która nie musi tego robić?
Pozdrawiam i mam nadzieję, że do następnego kliknięcia
Joanna Szufel
adwokat
***
Fizjoterapeuto! Sprawdź, jakie masz nowe możliwości w zawodzie
Pamiętasz Twardomira? Twardomir towarzyszył nam podczas trzydniówki o dokumentacji medycznej, która odbyła się na grupie Fizjopozytywni (KLIK).
Twardomir jest magistrem fizjoterapii przez długi czas pracował na umowę o pracę w szpitalu.
Obecnie prowadzi swój gabinet fizjoterapii [Czytaj dalej…]
{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dzień dobry,
Czy jeżeli przekształcam działalność z praktyki fizjoterapeutycznej na podmiot leczniczy, muszę wystąpić o nowy regon, zmienić nazwę i tak dalej, ale jednocześnie nie zawieszam praktyki fizjoterapeutycznej pod którą działałam dotąd, to czy podmiot leczniczy jest traktowany przez ZUS jako dodatkowa działalność od której także odprowadzam oddzielne składki?
Dzień dobry! Wszystko zależy od tego w jakiej formie będzie prowadzony podmiot leczniczy. Nie da się przekształcić praktyki zawodowej w podmiot leczniczy.
Pani Joanno, czy najpierw muszę wpisać się do rejestru bdo i następnie podpisać umowę z firmą wywożąca odpady medyczne?
Dokładnie w takiej kolejności. Najlepiej jest się zwrócić do firmy, która odbiera odpady – pomogą zarejestrować się w BDO.
Co jeśli prowadzę praktykę fizjo, a gabinet wynajmuje od przychodni zdrowia, gdzie w umowie mam zapis o tym, że przychodnia bierze na siebie gospodarowanie odpadami komunalnymi medyczynymi? Czy w takim przypadku też muszę rejestrować się w BDO i podpisywać umowę na wywóz śmieci np igieł?
Odbiór odpadów medycznych może być zapewniony w umowie najmu.