Mam wrażenie, że już wszyscy o tym wiedzą. Jeśli jednak jakimś cudem nie dotarła do Ciebie ta wiadomość, to 13 czerwca 2023 r. Krajowa Rada Fizjoterapeutów podjęła uchwałę określającą nowe zasady ustalania składki samorządowej. W jej wyniku składka samorządowa od 1 sierpnia 2023 r. wzrosła z 25 zł do 45 zł. Pełną treść uchwały znajdziesz tutaj: KLIK.
Decyzja KRF wzbudziła w świecie fizjoterapeutów ożywioną dyskusję nie tylko na temat zasadności podwyższenia składki, ale również na temat zasadności istnienia samorządu. W Internecie od razu pojawiły się głosy proponujące zaprzestanie płacenia składki. Oczywiście nie będę odpowiadać na pytania, czy samorząd powinien istnieć? Czy składka powinna zostać podwyższona? To nie jest moja rola.
W dzisiejszym wpisie chciałabym Ci przybliżyć temat składki samorządowej i przede wszystkim pokazać co Ci grozi, gdy jej nie zapłacisz. Jeśli interesuje Cię ta tematyka zachęcam do przeczytania tego wpisu.
Po co w ogóle jest składka samorządowa?
Składkę samorządową (w ustawie zwana składką członkowską) wprowadza ustawa o zawodzie fizjoterapeuty. Zgodnie z nią działalność samorządu fizjoterapeutów jest finansowana m.in. ze składek członkowskich. W tym miejscu chciałabym zwrócić Twoją uwagę na to, że samorząd zawodowy fizjoterapeutów (KIF) tworzą wszyscy fizjoterapeuci, którzy są wpisani do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów.
Oczywiście nie jest tak, że każdy pojedynczy fizjoterapeuta działa sam realizując zadania samorządu. Robią to powołane do tego organy takie jak: Krajowy Zjazd Fizjoterapeutów, Krajowa Rada Fizjoterapeutów, Komisja Rewizyjna, Wyższy Sąd Dyscyplinarny, Sąd Dyscyplinarny, Rzecznik. Oczywiście w ustawie podkreśla się, że najwyższym organem samorządu jest Krajowy Zjazd Fizjoterapeutów.
Zgodnie z ustawą do zadań samorządu należy: 1) sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu fizjoterapeuty; 2) reprezentowanie fizjoterapeutów; 3) działanie na rzecz stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez fizjoterapeutów; 4) ustalanie oraz aktualizacja standardów lub wytycznych w fizjoterapii; 5) edukacja zdrowotna i promocja zdrowia; 6) ustanawianie zasad etyki zawodowej i dbanie o jej przestrzeganie; 7) obrona godności zawodowej.
I właśnie realizacja tych zadań jest finansowana m.in. ze środków płynących ze składek samorządowych (członkowskich).
Czy fizjoterapeuta ma obowiązek płacenia składki samorządowej?
Odpowiadając najprościej na to pytanie – tak, fizjoterapeuta ma obowiązek opłacania składaki samorządowej. Obowiązek ten wynika z przepisów ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Ustawa wskazuje bowiem, że członkowie samorządu są obowiązani regularnie opłacać składkę członkowską.
Bezpośredni obowiązek opłacania składki członkowskiej wynika również z Zasad etyki zawodowej fizjoterapeuty (pełną treść znajdziesz tutaj: KLIK). W §11 ust. 2 czytamy, że:
Fizjoterapeuta jest obowiązany do terminowej zapłaty składki członkowskiej.
Ściganie za niepłacenie składki nie jest niczyją złą wolą. Organy KIF muszą stać na straży przestrzegania zapisów ustawy (w tym właśnie obowiązku płacenia składki), odpowiadają za gospodarkę finansową samorządu. Tym samym – w mojej opinii – mają obowiązek podejmowania działań zmierzających do wyegzekwowania zapłaty składki.
Co grozi za niepłacenie składki?
Myślę, że najpoważniejszą konsekwencją jest możliwość wszczęcia tzw. postępowania egzekucyjnego w oparciu o przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. W praktyce oznacza to, że Twoje konto może zostać zajęte przez organ egzekucyjny, a wysokość składki zostanie powiększona o odsetki i koszty postępowania. Nie ma znaczenia jak wysokie masz zadłużenie. Niemniej jednak z informacji od Was wiem, że takie działania jednak to ostateczność.
Kolejną możliwością jest wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. Niepłacenie składki stanowi naruszenie zasad etyki zawodowej. W postępowaniu dyscyplinarnym może zostać nałożona na Ciebie kara:
-
-
- upomnienia;
- nagany;
- kara pieniężna;
- zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w podmiotach leczniczych na okres od 1 roku do 5 lat;
- zakaz pełnienia funkcji z wyboru w organach samorządu na okres od 1 roku do 5 lat;
- ograniczenie zakresu czynności w wykonywaniu zawodu na okres od 6 miesięcy do 2 lat;
- zawieszenie prawa wykonywania zawodu na okres od 1 roku do 5 lat;
- pozbawienie prawa wykonywania zawodu.
-
Oczywiście wysokość kary zależy od stopnia naruszenia przez Ciebie zasad etyki zawodowej. Nie pozbawią Cię od razu prawa wykonywania zawodu.
Oprócz powyższych działań konsekwencją niepłacenia składki jest np. brak możliwości kandydowania do organów samorządu zawodowego. Bierne prawo wyborcze nie przysługuje fizjoterapeutom, którzy za okres co najmniej jednego roku w okresie ostatnich pięciu lat przed wyborami nie wykonali obowiązku opłacenia składki członkowskiej, do dnia opłacenia tej składki. Poza tym, jeśli zasiadasz w którymś z organów KIF, Twój mandat wygasa w przypadku niewykonania obowiązku opłacenia składki członkowskiej za okres jednego roku.
Od moich obserwatorów dowiedziałam się również, że fizjoterapeuta który nie płaci składki samorządowej traci dostęp do programu do dokumentacji medycznej Finezjo.
***
Jakie jest Twoje zdanie na temat składki? Składka samorządowa jest potrzebna? Czy stanowi zbędne obciążenie? Daj mi znać koniecznie w komentarzu.
***
Pozdrawiam i mam nadzieję, że do następnego kliknięcia
Joanna Szufel
adwokat
Czy fizjoterapeuta musi być wpisany do rejestru BDO?
Porozmawiajmy o trochę niewdzięcznym temacie, czyli o śmieciach. Przyznam szczerze, że zabierałam się do napisania tego wpisu strasznie długo. Nie będę ukrywać, że jakoś temat śmieci mi nie leży . Chyba dlatego, że jak to często bywa przepisy nie są do końca precyzyjne [Czytaj dalej…]
{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Uważam że może być, tylko w rozsądnej kwocie, owszem będą kolejne podwyżki dla pracowników podmiotów leczniczych, ale nie każdy fizjoterapeuta tam pracuje… Inne miejsca równie ciężkiej pracy fizjoterapeutów są opłacane o połowę mniej niż np w podmiotach leczniczych.
Uważam, że jest to bardzo niesprawiedliwe , tym bardziej po podwyżce skladki
Coś mi się wydaje, że artykuł został napisany pod dyktando kifu. Zawieszenie w prawach do wykonywaniu zawodu☺️ To jest dobre… Wykształcenie i tym samym prawo do wykonywania zawodu dała mi uczelnia wyższa a KIF chce przejąć jej kompetencje. Delikatnie mówiąc to zaczyna być żenujące i poważnie się zastanowię nad ponownymi wpłatami na ten cel. Nikt nikogo nie pyta o zdanie, nie zastanawia się czy to może nie za dużo… A szkolenia KIF to jakieś nieporozumienie.
Artykuł został napisany „pod dyktando” przepisów, które regulują te kwestie. Uczelnia daje Panu tylko wykształcenie. KIF daje prawo wykonywania zawodu, nikt tutaj nie przejmuje niczyich kompetencji. Zawód fizjoterapeuty jest zawodem regulowanym. Lekarze, pielęgniarki, stomatolodzy, adwokaci, radcowie prawni itp. mają podobnie.
Uważam że podwyższone składki powinni płacić fizjoterapeuci którzy otrzymali podwyżki czyli Ci co pracują w podmiotach leczniczych. Wielu fizjoterapeutów niestety pracuje poza tymi podmiotami i zarabiają dalej marne grosze i jeszcze z tego muszą opłacać wyższe składki. Kod dla nich nic nie robi więc po co maja płacić coraz większe kwoty