Jak zapewne wiesz, od lipca 2024 r. fizjoterapeuci pracujący na umowie o pracę w podmiotach leczniczych powinni dostać podwyżki. Oznacza to, że wynagrodzenie płatne w sierpniu powinno być już w wyższej wysokości.
Niestety doszły do mnie informacje, że nie wszyscy pracodawcy zastosowali się do obowiązku wynikającego z ustawy o podwyżkach.
Tym samym wciąż są fizjoterapeuci, którzy podwyżki nie otrzymali.
Również jesteś w tej grupie? Przykro mi z tego powodu, mam nadzieję jednak, że ten wpis pomoże Ci w walce o należne Ci wynagrodzenie.
Nie wiesz o co chodzi z podwyżkami? Zachęcam Cię do przeczytania tego wpisu: ILE WYNOSI MINIMALNE WYNAGRODZENIE FIZJOTERAPEUTY W 2024 R.?
Na początek zacznij od rozmowy
Być może brzmi to dla Ciebie trochę jak wyświechtany frazes, ale naprawdę warto rozmawiać. Jeśli Twój pracodawca nie wypłacił Ci podwyżki, zaczęłabym od rozmowy.
Nie zrozum mnie źle, te pieniądze po prostu Ci się należą, ale czasami brak podwyżki nie jest złą wolą pracodawcy, a wynikiem braku środków.
Ten problem szczególnie dotyczy podmiotów leczniczych mających kontrakt z NFZ.
Fundusz często niestety opóźnia się z wypłatą dodatkowych środków na rzecz szpitala, czy przychodni. W związku z czym pracodawca nawet gdyby chciał, nie może wypłacić wyższego wynagrodzenia, bo nie ma z czego.
Dlatego myślę, że na początek warto porozmawiać.
Jest na to kilka sposobów.
Można porozmawiać indywidualnie z osobą reprezentującą pracodawcę i dowiedzieć się, dlaczego pieniądze nie zostały wypłacone.
Innym sposobem jest wyłonienie delegacji kilku osób, która porozmawia z pracodawcą w imieniu pozostałych pracowników.
Wreszcie można zwrócić się o pomoc do związków zawodowych, które na pewno z chęcią poprowadzą rozmowę z pracodawcą.
Niezależnie od tego, którą formę rozmowy wybierzesz, pamiętaj, żeby wszelkie ustalenia zostały wyrażone na piśmie w formie deklaracji pracodawcy.
Jeśli nie rozmowa, to pismo
Nie chcesz rozmawiać z pracodawcą? Być może rozmowy zakończyły się fiaskiem i nie udało się uzyskać żadnych konkretnych deklaracji?
W takiej sytuacji zwróć się do pracodawcy z oficjalnym pismem.
W piśmie warto powołać się na konkretne przepisy i poprosić pracodawcę o wskazanie kiedy, w jakiej wysokości i ewentualnie na jakich warunkach podwyżka zostanie wypłacona.
Jeśli masz problem z przygotowaniem takiego pisma, możesz skorzystać ze wzoru, który dla Ciebie przygotowałam.
Wystarczy, że klikniesz w okładkę (albo TEN LINK) i zostaniesz przekierowany do sklepu 🙂.
Ostateczny krok
Gdyby wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje krok ostateczny: zawiadomienie Państwowej Inspekcji Pracy.
To właśnie PIP czuwa nad prawidłowością stosowania przez pracodawcę ustawy o podwyżkach (adresy, gdzie możesz wysłać zawiadomienie znajdzie tutaj: KLIK).
Jeśli PIP uzna, że pracodawca wbrew przepisom ustawy nie przyznał podwyżki lub przyznał ją w złej wysokości, może ukarać pracodawcę.
Takie postępowanie może stanowić wykroczenie przeciwko prawom pracowników, za co grozi kara grzywny wysokości nawet do 30 tysięcy złotych.
***
Daj mi koniecznie znać w komentarzu, czy dostałeś już swoją podwyżkę?
Pozdrawiam i tradycyjnie mam nadzieję, że do następnego kliknięcia 🙂
Joanna Szufel
adwokat
***
Czy technik masażysta musi prowadzić dokumentację?
Niedawno zaczęła obowiązywać ustawa regulująca zawód technika masażysty. Wraz z nowymi przepisami pojawiło się wiele pytań związanych z wykonywaniem tej profesji. Dzisiaj porozmawiamy o dokumentacji, jaką powinien prowadzić technik masażysta.
Chcesz wiedzieć więcej o samej ustawie? Interesuje Cię jakie prawa i jakie obowiązki w związku z nowymi przepisami ma technik masażysta [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }