Niedawno zaczęła obowiązywać ustawa regulująca zawód technika masażysty. Wraz z nowymi przepisami pojawiło się wiele pytań związanych z wykonywaniem tej profesji. Dzisiaj porozmawiamy o dokumentacji, jaką powinien prowadzić technik masażysta.
Chcesz wiedzieć więcej o samej ustawie? Interesuje Cię jakie prawa i jakie obowiązki w związku z nowymi przepisami ma technik masażysta? Zachęcam Cię do zobaczenia webinaru: REGULACJA ZAWODU TECHNIKA MASAŻYSTY.
Co mówią przepisy o dokumentacji w zawodzie technika masażysty?
Na dzień powstawania wpisu obowiązuje jedynie ustawa o niektórych zawodach medycznych (jej tekst znajdziesz tutaj: KLIK).
Rozporządzenie mające doprecyzować zasady wykonywania zawodu masażysty wciąż nie weszło w życie.
O samym rozporządzeniu pisałam w tym wpisie: DO CZEGO JEST UPRAWNIONY TECHNIK MASAŻYSTA?
Ustawa wprost nie nakazuje technikom masażystom prowadzenia dokumentacji z masaży nieleczniczych i leczniczych.
Jednakże w projekcie rozporządzenia znajduje się zapis, że technik masażysta ma prowadzić i archiwizować dokumentację związaną z wykonywanymi czynnościami zawodowymi.
Czy to oznacza, że nie trzeba prowadzić żadnej dokumentacji? Moim zdaniem nie!
Dlaczego warto to robić, przeczytać w dalszej części wpisu 🙂
Technik masażysta a dokumentacja z masaży nieleczniczych
Co prawda rozporządzenie do ustawy nie weszło w życie, tym samym brak jest przepisu mówiącego o konieczności prowadzenia dokumentacji z masaży nieleczniczych, moim zdaniem warto to robić.
Po pierwsze rozporządzenie kiedyś pewnie wejście w życie i taki obowiązek najprawdopodobniej zostanie wprowadzony.
Po drugie robisz to przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa!
Niestety moje doświadczenie zawodowe pokazuje, że klienci stają się coraz bardziej roszczeniowi.
Dokumentacja, którą prowadzisz jest bardzo ważnym narzędziem w Twoich rękach. Często pozwala uchronić Ci się przed zarzutami ze strony klienta.
Ważne, tylko żeby dokumentację prowadzić rzetelnie i we właściwy sposób.
Zatem jakie dokumenty warto mieć u siebie w gabinecie?
-
- Przede wszystkim zachęcam Cię do posiadania regulaminu gabinetu, w którym określisz wszystkie kwestie związane z prowadzoną przez Ciebie działalnością.
- Kolejna ważna kwestia to dokumentacja RODO. Niestety czy tego chcesz, czy nie, przetwarzasz dane swoich klientów i musisz zadbać o właściwe postępowanie z nimi. Ten element jest absolutnie obowiązkowy.
- Ankieta o stanie zdrowia. Moim zdaniem tego kroku nie można pominąć! Musisz wiedzieć, czy klient nie ma przeciwwskazań do wykonania masażu, nawet jeśli jest to tylko masaż relaksacyjny.
- Zgoda na wykonanie masażu. Warto ją mieć na piśmie, gdyby klient po jakimś czasie jednak stwierdził, że coś zostało wykonane bez jego zgody.
- Na koniec pamiętaj, żeby wszystko, co działo się u Ciebie w gabinecie opisać w dokumentacji z masażu. To jest najważniejsza część, która dobrze uzupełniona ma sporą szansę uchronić Cię przed roszczeniem klienta.
Technik masażysta a dokumentacja z masaży leczniczych
Jeśli chodzi o masaże lecznicze, to tutaj sytuacja wygląda trochę inaczej. Rzeczywiście nie ma prost przepisu, który mówi, że technik masażysta ma prowadzić dokumentację medyczną.
Ustawa jednak nakazuje Ci jako technikowi masażyście przestrzegać praw pacjenta. Jednym z praw pacjentów jest prawo do dokumentacji medycznej.
Tym samym, aby zrealizować to prawo musisz taką dokumentację prowadzić.
Co w takim razie powinieneś mieć w swoim gabinecie?
-
- Również w tym przypadku zachęcam Cię do posiadania regulaminu gabinetu, w którym określisz wszystkie kwestie związane z prowadzoną przez Ciebie działalnością.
- Tutaj już nie ma żartów. Udzielasz świadczeń zdrowotnych i zbierasz dane wrażliwe, czyli informacje o stanie zdrowia pacjenta. Dokumentacja RODO to podstawa.
- Ankieta o stanie zdrowia. Moim zdaniem tego kroku nie można absolutnie pominąć! Musisz wiedzieć, czy pacjent nie ma przeciwwskazań do wykonania masażu leczniczego. W końcu dbasz o jego zdrowie!
- Zgoda na wykonanie masażu leczniczego. Jednym z praw pacjenta jest prawo do wyrażenia zgody na dane świadczenie. Odbierając od pacjenta zgodę na masaż leczniczy realizujesz to uprawnienie. Przy okazji chronisz siebie przed odpowiedzialnością karną za udzielenie świadczenia zdrowotnego bez zgody pacjenta.
- Absolutną koniecznością jest dokumentacja z masażu leczniczego. Opisujesz tutaj przebieg całej wizyty pacjenta.
Czy dokumentację trzeba prowadzić w postaci elektronicznej?
Dokumentacji z masaży nieleczniczych nie musisz prowadzić w postaci elektronicznej. Problem może pojawić się z dokumentacją z masaży leczniczych.
Obecnie obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania. Nakłada ono obowiązek prowadzenia w postaci elektronicznej dokumentacji medycznej.
W mojej ocenie jednak na razie jako technik masażysta nie masz obowiązku prowadzenia dokumentacji w postaci elektronicznej.
Po pierwsze dlatego, że rozporządzenie nie określa rodzaju dokumentacji, jakim jest karta masażu.
Po drugie dlatego, że dotyczy ono podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych, czyli podmiotów leczniczych i praktyk zawodowych.
Jako technik masażysta nie możesz prowadzić praktyki zawodowej, jeśli zaś nie prowadzisz podmiotu leczniczego, brak jest podstaw do stosowania tego rozporządzenia względem Ciebie.
Pozostają również problemy techniczne — na ten moment program umożliwiający prowadzenie karty masażu w postaci elektronicznej może być trudno dostępny.
Pamiętaj, że dokumentacja w postaci elektronicznej, to nie dokumentacja w edytorze tekstu, a specjalny program, który spełnia ściśle określone wymagania!
***
Ilość dokumentacji, którą trzeba prowadzić może Cię przytłaczać.
Nie martw się! Specjalnie dla techników masażystów przygotowałam pakiety zawierające wszystkie elementy, o których pisałam powyżej.
Znajdziesz je w dwóch pakietach (kliknij odpowiedni obrazek i zostaniesz przeniesiony do sklepu):
***
Pozdrawiam i tradycyjnie mam nadzieję, że do następnego kliknięcia 🙂
Joanna Szufel
adwokat
***
Do czego jest uprawniony technik masażysta?
26 marca 2024 r. weszła w życie ustawa o niektórych zawodach medycznych regulująca wykonywanie zawodu technika masażysty. Od tego momentu nie ma już wątpliwości – technik masażysta jest zawodem medycznym.
Powstaje zatem pytanie, do czego jest uprawniony technika masażysta? Jeśli interesuje Cię ta tematyka, to zachęcam do przeczytania dzisiejszego wpisu [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }