Przyznam Ci szczerze, że jestem załamana. Ostatnio coraz bardziej tracę wiarę w wymiar sprawiedliwości oraz w to, co dzieje się w naszym kraju. Pewnie tym wpisem znowu wbiję kij w mrowisko. Przy okazji dostanę lawinę komentarzy i wiadomości prywatnych, z których dowiem się kilku niemiłych rzeczy na swój temat 😉.
Trudno, trzeba wziąć odpowiedzialność za swoje słowa i przede wszystkim poglądy. Dzisiaj znowu porozmawiamy o obowiązkowych szczepieniach dla fizjoterapeutów. Tym razem poruszymy wątek tego, co grozi fizjoterapeucie jeśli się jednak nie zaszczepi się przeciwko COVID-19.
Przy okazji przypominam, że jeśli chcesz skonsultować ze mną indywidualną sprawę lub poszukujesz wzorów dokumentów, możesz zajrzeć do mojego sklepu internetowego: KLIK.
O co w ogóle chodzi z obowiązkowymi szczepieniami?
Jakiś czas temu weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia (tekst rozporządzenia możesz znaleźć tutaj: KLIK), które nałożyło obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 na personel medyczny.
Obowiązkowe szczepienia dotyczą również fizjoterapeutów. Nie będę się wydawać zbytnio w szczegóły, więcej na ten temat przeczytasz w tym wpisie: CZY OBOWIĄZKOWE SZCZEPIENIA DOTYCZĄ FIZJOTERAPEUTÓW?
W związku z wprowadzonym obowiązkiem pojawiły się oczywiście pytania czy pracodawca może sprawdzić czy pracownik jest zaszczepiony? Co grozi za niewykonanie obowiązku?
Czy pracodawca może sprawdzić, czy fizjoterapeuta się zaszczepił?
Bardzo chciałabym udzielić innej odpowiedzi na to pytanie… ale niestety najprawdopodobniej nie. W świetle obecnie obowiązujących przepisów pracodawca nie może sprawdzić, czy jego personel poddał się obowiązkowemu szczepieniu przeciwko COVID-19. Według artykuł, który przeczytałam tutaj: KLIK, informacja ta została potwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.
Osobiście uważam, że jest to kuriozalna sytuacja… Z jednej strony są obowiązkowe szczepienia i pracodawca musi zapewnić bezpieczeństwo pracowników i pacjentów. Z drugiej jednak strony nie ma on narzędzi do tego, żeby sprawdzić zrealizowanie obowiązku.
W mojej ocenie jednak pracodawca nie jest do końca bezsilny. Kontrola zrealizowania obowiązku szczepień leży w gestii SANEPID-u. W związku z czym pracodawca może „ściągnąć” do siebie SANEPID i „poprosić” o weryfikację czy personel medyczny jest zaszczepiony. Wtedy ewentualnie SANEPID ukarze niezaszczepione osoby.
Pozostaje oczywiście pytanie, czy pracodawca zaryzykuje i wezwie do siebie SANEPID? 😉
EDIT [21.02.2022]: Kilka godzin po opublikowaniu tego wpisu na blogu, Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat (treść komunikatu znajdziesz tutaj: KLIK). Wynika z niego, że pracodawca może żądać od pracownika złożenia oświadczenia, w którym pracownik wskaże, czy jest zaszczepiony, czy też nie.
W przypadku, gdy pracownik odmówi złożenia oświadczenia lub oświadczy, że nie jest zaszczepiony pracodawca zdaniem Ministerstwa może podjąć następujące kroki:
-
-
- Przesunąć pracownika do innej pracy, tak aby nie zagrażała współpracownikom oraz pacjentom.
- Rozwiązać z pracownikiem stosunek pracy.
-
Jaką karę może nałożyć SANEPID?
Jeśli trakcie kontroli SANEPID okaże się, że wśród personelu medycznego są osoby niezaszczepione, na takie osoby może zostać nałożona kara pieniężna. Wysokość tej kary waha się od 5-10 tysięcy złotych. Jeśli jednak podczas kolejnej kontroli okaże się, że ta sama osoba jest nadal niezaszczepiona, każda kolejna kara będzie wyższa o 25% od poprzedniej.
Teraz na pewno odezwą się przeciwnicy szczepień, którzy powiedzą, że obowiązkowe szczepienia są nielegalne. W środowisku prawniczym zdania, co do tego są podzielone. Ostateczną decyzję w sprawie nałożonej kary będzie podejmować sąd.
Dlatego zwróć uwagę, że decyzja nakładająca na Ciebie karę pieniężną jest natychmiast wykonalna. Co to oznacza w praktyce? Na zapłacenie kary pieniężnej masz 7. dni od daty otrzymania decyzji, nawet jeśli zamierzasz się od niej odwołać. Jeśli jej nie zapłacisz zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne, w którym organ podatkowy dokona zajęcia Twojego majątku (np. wejdzie Ci na rachunek bankowy, zajmie samochód itp.).
W międzyczasie możesz się oczywiście odwoływać od decyzji – najpierw do organu II instancji, a potem do sądu administracyjnego. Z mojej praktyki zawodowej wynika, że postępowanie przed sądem administracyjnym potrafi trwać nawet 4 lata (uwzględniając obie instancje). Tym samym istnieje spore prawdopodobieństwo, że swoje pieniądze odzyskasz za kilka lat.
***
Ja osobiście jestem zwolenniczką szczepień. Zaszczepiłam się, nic mi się nie stało. Jeśli jesteś przeciwnikiem szczepień – szanuję Twoje poglądy, ale proszę o zachowanie kultury w komentarzach. Celem tego artykułu jest pokazanie, jak obecnie wyglądają przepisy i jakie uprawnienia mają pracodawcy oraz organy inspekcji sanitarnej.
***
Pozdrawiam i tradycyjnie mam nadzieję, że do następnego kliknięcia
{ 20 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Pani Joanno, czy przez określenie, że do „1. Marca mamy być w pełni zaszczepieni” oznacza że mają to być 3 dawki szczepionki? Jeśli będę zaszczepiona tylko 2 razy w dalszym ciągu może zostać nałożona kara? Pozdrawiam
Pani Anno, wszystko zależy od tego, czy ma Pani ważny certyfikat covidowy. Ważne jest, żeby w dniu 1 marca 2022 r. miała Pani ważny certyfikat covidowy. Jeśli termin przyjęcia trzeciej dawki jeszcze nie nadszedł, to nie ma się czym martwić 🙂
Dlaczego Sanepid ma prawo nałożyć karę, skoro nadal brak ustawy o obowiązkowym szczepieniu…
Dlatego, że obowiązek został wprowadzony w drodze rozporządzenia. Rozporządzenie jest powszechnie obowiązującym aktem prawnym. Rolą SANEPID-u jest weryfikowanie, czy przepisy są przestrzegane. SANEPID nie jest od stwierdzania zgodności z prawem danych aktów prawnych – dopóki przepis obowiązuje, mają obowiązek weryfikować jego przestrzeganie.
Dzień dobry,
prosiłabym o pomoc czy szczepienia p/covid-19 wykonane w roku 2021 (dwie dawki szczepienia) są ważne 12 msc tak jak wcześniej było to ustalone czy coś uległo zmianie?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam,
Karolina
Jest strasznie dużo pytań o certyfikaty covidowe. Postaram się zrobić na ten temat osobny wpis. Ważność certyfikatów została skrócona.
Pani Asiu, czy w przypadku gdy jestem pracownikiem etatowym, aktualnie na chorobowym, za chwilę na urlopie macierzyńskim. Czy muszę mieć certyfikat teraz czy dopiero po powrocie do pracy? Dziękuję i pozdrawiam 🙂
Pani Joanno, zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa oraz KIF, tak… osoba na urlopie macierzyńskim powinna się zaszczepić. Stanowisko można znaleźć tutaj: https://kif.info.pl/informacje/fizjoterapeuci-maja-obowiazek-poddania-sie-szczepieniom-przeciwko-covid-19/
Jeżeli jestem w ciąży i potem macierzyński i nie pracuje i nie będę pracować do 2023 czerwca to w jakim celu mi teraz to szczepienie? Czy dopiero będzie ono potrzebne jak wrócę bo teraz to itak nie pracuje to nie będę sprawdzana
Nie pisze o tym czy się powinno sczepiec czy nie tylko o prawna stronę Bo jest tyle niedomówień
Pani Ewelino, zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa oraz KIF, tak… osoba na urlopie macierzyńskim/zwolnieniu powinna się zaszczepić. Stanowisko można znaleźć tutaj: https://kif.info.pl/informacje/fizjoterapeuci-maja-obowiazek-poddania-sie-szczepieniom-przeciwko-covid-19/
Witam, czy fizjoterapeuta pracujący wyłącznie w prywatnej praktyce fizjoterapeutycznej (mobilnej) również ma obowiązek szczepienia? W takiej sytuacji nie ma osoby, ktora może to na bierząco zweryfikować i przede wszystkim egzekwować.
Pozdrawiam.
Tak. Praktyka zawodowa jest również podmiotem wykonującym działalność leczniczą. W takim przypadku SANEPID również przyjść na kontrolę i zweryfikować wykonanie obowiązku. Kontrola może być przeprowadzona z inicjatywy SANEPIDU. Trzeba również pamiętać, że taką kontrolę może „wysłać” do Pani pacjent lub konkurencja.
Pani Joanno,
Jestem osobą niezaszczepioną, będącą obecnie w leczeniu odczulającym- alergia. Niestety pulmonolog poinformował mnie, że w związku z tym, że mamy sytuację epidemiczną nie ma możliwości odroczyć mojego szczepienia.
Miałam wykonane badanie poziomu przeciwciał, które jest pięciokrotnie wyższe od wyników z grudnia- przeszłam infekcje Covid bezobjawowo w przeciągu ostatnich 2 miesiecy.
Niestety nie posiadam paszportu covidowego, ponieważ nie wykonywałam testu PCR.
Czy Pani zdaniem różnica poziomu przeciwciał zostanie zaakceptowana/ uznana za wystarczające poświadczenie przechorowania np. przez sanepid/ pracodawcę? W przypadku przechorowania z pozytywnym wynikiem otrzymuje się paszport na 6 miesięcy.
Niestety nikt nie potrafi odpowiedzieć mi na to pytanie.
Pani Agato, przepis mówi wprost, że trzeba mieć unijny certyfikat. Badanie poziomu przeciwciał, w mojej ocenie, będzie nie wystarczające.
Czy osoba po 2 szczepieniach w przypadku ktorych termin ważności „wygasa” ale posiada świeży certyfikat ozdrowienca powinna mimo to zaszczepić się 3 dawka?
Pani Dominiko, dostaję bardzo dużo pytań związanych z różnymi przypadkami. Będę weryfikować kwestię ważności certyfikatu i przygotuję osobny wpis na ten temat.
czy ten przepis dotyczy również techników masażystów?
Pani Ewo, jutro na blogu będzie wpis dla techników masażystów 🙂.
Prawo do nakładania kary może dotyczyć jedynie niepodania się szczepieniu obowiązkowemu, jakie wynika z kalendarza szczepień. Szczepienie COVID nie zostało wpisane do kalendarza szczepień obowiązkowych na 2022 roku, czy to umożliwa nałożenie kary administracyjnej?
Moim zdaniem przepisy dają taką możliwość organom inspekcji sanitarnej. Oczywiście, jak to będzie wyglądało w praktyce, to nie wiem 🤷🏻♀️.