Tuż przed świętami, bo 23 grudnia 2021 r., weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia określające zasady podlegania obowiązkowym szczepieniom przeciwko COVID-19. W dzisiejszym wpisie porozmawiamy o tym, kogo obowiązek szczepień dotyczy i co grozi za jego nieprzestrzeganie.
Zanim jednak przejdziemy do merytorycznej części, chciałabym podkreślić jedną rzecz. Celem mojego wpisu nie jest ustalenie, czy szczepionki są dobre lub złe. Nie chcę również rozstrzygać, czy i w jaki sposób należy wprowadzić obowiązek szczepień. Po prostu przyjmuję, że rozporządzenie weszło w życie i obowiązuje.
Kogo dotyczą obowiązkowe szczepienia?
Rozporządzenie Ministra Zdrowia wprowadzające obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 (pełną treść znajdziesz tutaj: KLIK), określa że:
Obowiązkowym szczepieniom podlegają m.in. osoby wykonujące zawód medyczny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego.
W mojej ocenie oznacza to, że obowiązkowym szczepieniom podlegają wszyscy fizjoterapeuci, którzy pracują w podmiotach leczniczych oraz prowadzą praktyki zawodowe.
Skąd taki wniosek? Jeśli przyjrzymy się definicji „podmiotu wykonującego działalność leczniczą”, okazuje się że pojęcie to oznacza nie tylko podmiot leczniczy, ale również fizjoterapeutę wykonującego zawód w ramach praktyki zawodowej.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia fizjoterapeuci w dniu 1 marca 2022 r. muszą mieć unijny certyfikat covidowy. Czyli po prostu szczepienie trzeba sobie zaplanować odpowiednio wcześniej.
Czy są wyjątki od obowiązkowych szczepień?
Oczywiście zostały przewidziane sytuacje, w których fizjoterapeuta nie będzie musiał poddawać się obowiązkowemu szczepieniu. Przede wszystkim chodzi tutaj o sytuację kiedy występują przeciwwskazania do szczepienia z uwagi na stan zdrowia.
Co z tzw. ozdrowieńcami? Tutaj niestety pojawiają się trochę schody. Rozporządzenie przewiduje bowiem jedynie, że obowiązkowe szczepienia dotyczą również osób: „u których do dnia 1 marca 2022 r. upłynie więcej niż 6 miesięcy od uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2”.
W związku z powyższym można się pokusić o stwierdzenie, że ozdrowieniec ma 6. miesięcy żeby się zaszczepić. Termin ten należy liczyć od daty uzyskania pierwszego pozytywnego testu. Czy jednak tak ten zapis będzie interpretowany? Niestety ciężko powiedzieć. Szczególnie, że osoby, które chorowały na koronawirusa mogą się zaszczepić już w ciągu 30 dni od daty pierwszego pozytywnego testu. Mam nadzieję, że kwestia ozdrowieńców zostanie doprecyzowana.
Co mi grozi, jeśli się nie poddam się obowiązkowemu szczepieniu?
Jeśli się nie zaszczepisz, a pracujesz w podmiocie leczniczym, teoretycznie może to stanowić podstawę do zwolnienia Cię z pracy. Pracodawca prowadząc podmiot leczniczy jest zobligowany do zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom. Jeśli jakiś pacjent zarazi się koronawirusem np. w szpitalu, pracodawca może musieć pokryć roszczenie za zakażenie. Szczególnie w sytuacji, gdy personel nie będzie zaszczepiony, pomimo takiego obowiązku.
Stąd pracodawca chcąc zapewnić bezpieczeństwo pacjentom może chcieć rozwiązać umowę o pracę, umowę zlecenia lub kontrakt. Wciąż jednak pozostaje kwestia możliwości doprecyzowania przez pracodawcę możliwości weryfikowania faktu zaszczepienia…. niestety przepisy nadal nie precyzują tej kwestii (aczkolwiek projekt ustawy jest już w Sejmie).
Nie ulega natomiast wątpliwości, że za niezastosowanie się do obowiązku szczepień może zostać nałożona na Ciebie kara pieniężna. Wysokość takiej kary wynosi od 5000 zł do 10 000 zł. Kara ta jest nakładana w drodze decyzji przez SANEPID. Decyzja taka jest natychmiast wykonalna. Oznacza to, że niezależnie do tego, czy będziesz się odwoływać, musisz ją w zasadzie od razu zapłacić.
***
Pozdrawiam i tradycyjnie mam nadzieję, że do następnego kliknięcia
{ 33 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dziękuję za wpis Pani Joanno,
A jak sytuacja przedstawia się w sektorze indywidualnych praktyk zawodowych?
Panie Jacku, tak jak jest napisane we wpisie – w mojej ocenie prowadząc indywidualną praktykę zawodową trzeba się zaszczepić.
Mam Ok. 20 lat do emerytury. Obecnie certyfikat wydawany jest na 9 miesięcy. Skoro szczepienie jest obowiązkowe, czy to znaczy, że do emerytury będę musiał przyjąć 27 dawek?
Nie wiadomo, jak długo obowiązkowe szczepienia zostaną utrzymane. Mam nadzieję, że szybciej jednak uda nam się uporać z koronawirusem i obowiązkowe szczepienia nie będą potrzebne 🙂
Dziękujemy za wpis..
Jedynym wyjściem z sytuacji jest odejście z KIFu?
Pani Emilio, skąd taki wniosek?
Witam, a czy studenci, którzy będą odbywać praktykę od stycznia muszą być zaszczepieni?
I czy student fizjoterapii musi być zaczepiony?
Moim zdaniem tak, ponieważ obowiązek dotyczy również studentów kierunków medycznych, w tym fizjoterapii.
czy techników masażystów ten przepis tez dotyczy?
Przygotuję osobny wpis na ten temat. Mogę tylko powiedzieć, że w niektórych przypadkach moim zdaniem tak.
Ale przecież rozporządzenie nie jest formą, która może nas do czegokolwiek zobowiązać. Dopiero ustawa nas do czegokolwiek obliguje.
Moim zdaniem to tak nie wygląda. Przypominam, że pozostałe szczepienia obowiązkowe są również wprowadzone na poziomie rozporządzenia, a nie ustawy. Poza tym dopóki rozporządzenie obowiązuje jest ono stosowane i mogą być nakładane kary za jego nieprzestrzeganie.
Pani Joanno. A co z resztą terapeutów (np psycho terapeutów ) pracujących w takich placówkach?
Moim zdaniem obowiązek również dotyczy takich osób. Rozporządzenie mówi o osobach wykonujących zawody medyczne oraz „osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego”. W ten katalog są wrzucone de facto wszystkie osoby pracujące w podmiotach wykonujących działalność leczniczą.
Dzień dobry,
Jeśli zmieniłabym kod PKD na 96.04 , czy nadal dotyczy mnie obowiązkowe szczepienie?
Pozdrawiam
Kod PKD, ani nawet nazwa usług nie ma tutaj znaczenia. Znaczenie ma to co jest przedmiotem świadczonych usług, jeśli są to świadczenia zdrowotne to mamy do czynienia z wykonywaniem zawodu medycznego.
Dziekuje za konkretny wpis Pani Joanno. Gdyby to faktycznie bylo szczepienie sprawa bylaby jasna. W przypadku preparatu genowego dopuszczonego warunkowo i kwestii planowanego obowiazku przyjecia go sprawa przedstawia sie juz inaczej. Obecnie pracuje w Niemczech i opor sluzby zdrowia wobec obowazku przyjecia tegoz preparatu do dnia 15.03.22 rosnie z kazdym dniem. Media albo milcza albo przedstawiaja uczestnikow protestow w zlym swietle, szykanuja lekarzy i naukowcow mowiacych nie temu preparatowi. Czas pokaze jak sprawy sie rozwina ale wyglada to na planowany kolaps sluzby zdrowia. ikt nie kwestionuje ustnienia koronawirusa ale sprawy zaszly zdecydowanie za daleko. Pozdrawiam! Joanna (fizjoterapeutka na intensywnej terapii jednej z wiekszych klinik w jednym z wiekszych miast Niemiec).
Według oficjalnych danych MZ, w Polsce jest zaszczepionych ponad 90% lekarzy. Moim zdaniem jednak te liczby świadczą o tym, że w środowisku medycznym nie ma takiego oporu przed szczepionkami.
https://www.mp.pl/szczepienia/aktualnosci/277067,zaszczepionych-9324-proc-lekarzy
Dzień dobry.Prowadzę prywatny gabinet masażu,czy gdybym zmieniła kod pkd na 86.90 D lub pkd 93.13 Z lub pkd 96.04 i zajęła się tylko masażami relaksacyjnymi miałabym obowiązek się zaszczepić??
Nie ma tutaj znaczenia PKD w CEIDG. Istotne jest to, czy ma Pani zarejestrowaną praktykę zawodową. Przy okazji przypominam, że nie można usługi nazywać np. „masażem relaksacyjnym”, a wykonywać rzeczywiście fizjoterapię. Nie nazwa usługi ma znaczenie, a to co jest rzeczywiście wykonywane.
Witam, pracuję w prywatnym Domu Pomocy Społecznej, mam etat 1/2 fizojterapeuta i 1/2 opiekun medyczny. Czy również jest na mnie nałozony obowiązek szczepienia?
Jeśli DPS jest podmiotem leczniczym to tak. Jeśli nie jest to wmyśl tego rozporządzenia nie.
Pani Joanno a co z fizjoterapeutami, którzy nie pracują w podmiotach medycznych , np szkoła specjalna lub OREW ?
Moim zdaniem obowiązek nie powinien dotyczyć. Przepis wskazuje wprost, że obowiązkowe szczepienie dotyczy osób wykonujących zawód medyczny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą. Zapewne szkoła specjalna lub OREW nie jest takim podmiotem 🙂
Witam
Dziękuję za artykuł.
Pracownik mówi że się nie zaszczepi do i po 01.03.2022 r., motywuje że nie, konstytucja itd. Co mogę zrobić jako pracodawca? Zostawić i niech pracuje? Co grozi fizjoterapeucie, a także pracodawcy? Nie chce go zwalniać, jest dobrym fizjoterapeutą. Czy mogę dopuścić takiego fizjoterapeutę do pracy 01.03.2022 r.?
Dziękuje
Pozdrawiam
Piotr
Panie Piotrze w ramach komentarzy nie odpowiadam na pytania prawne dotyczące konkretnych sytuacji. W takim wypadku zachęcam do skorzystania z konsultacji (KLIK), wtedy przeanalizujemy indywidualnie Pana sytuację.
Dziękuję za odpowiedź.
Czy fizjoterapeuci świadczący usługi rehabilitacji domowej tez maja obowiązek szczepień?
Tak oczywiście.
Dzień dobry,
Czy kara z Sanepidu może być nakładana kilkukrotnie za brak szczepienia?
Pani Katarzyno, jest taka możliwość. Co więcej kara za kolejne naruszenie jest wyższa.
Dzien dobry. Czy temat ozdrowiencow zostal juz doprecyzowany. Prosze o informacje.
Jak w tej chwili wygląda sytuacja z obowiązkowymi szczepieniami dla fizjoterapeutów? Czy aby pracować dalej w zawodzie trzeba przyjąć dawkę przypominającą/ uzupełniającą, by przedłużyć ważność unijnego certyfikatu covidowego?