W ostatnim czasie opublikowałam dwa wpisy na blogu dotyczące obowiązkowych szczepień dla fizjoterapeutów. Możesz je znaleźć tutaj:
CZY OBOWIĄZKOWE SZCZEPIENIA DOTYCZĄ FIZJOTERAPEUTÓW?
CO GROZI FIZJOTERAPEUCIE, JEŚLI NIE ZASZCZEPI SIĘ PRZECIWKO COVID-19?
Po ich publikacji dostałam sporo pytań, o to co z technikami masażystami. Dzisiaj śpieszę z odpowiedzią. Jeśli interesuje Cię tematyka obowiązkowych szczepień w kontekście techników masażystów, to zapraszam do przeczytania dzisiejszego wpisu 🙂.
O co w ogóle chodzi z obowiązkowymi szczepieniami?
Minister Zdrowia 22 grudnia 2021 r. wydał rozporządzenie (pełny tekst możesz znaleźć tutaj: KLIK), na mocy którego nałożył obowiązek szczepienia na niektóre grupy zawodowe. Zgodnie z rozporządzeniem obowiązkowi szczepień przeciwko COVID-19 podlegają:
-
- Osoby wykonujące zawód medyczny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą. Zaszczepić się również muszą osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego.
- Osoby zatrudnione oraz osoby realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym.
- Studenci kształcący się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego.
Powyższe grupy muszą poddać się szczepieniu, którego efektem będzie otrzymanie tzw. unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID. Certyfikat trzeba mieć ważny na dzień 1 marca 2022 r. (więcej o samym certyfikacie będzie w następnym wpisie).
Czy technik masażysta również musi się zaszczepić?
Tutaj niestety muszę odpowiedzieć, jak typowy prawnik: to zależy… przede wszystkim od tego, gdzie pracujesz.
W przypadku, gdy jako technik masażysta prowadzisz swój gabinet albo pracujesz w czyimś gabinecie niebędącym podmiotem leczniczym (lub praktyką zawodową), to obowiązkowe szczepienia Cię nie dotyczą.
Jeśli jednak pracujesz w podmiocie leczniczym, czyli np. szpitalu, przychodni lub prywatnym gabinecie, ale zarejestrowanym jako podmiot leczniczy (lub praktyka zawodowa), to musisz się zaszczepić. Wynika to z faktu, że pracując w tego typu miejscach wykonujesz zawód medyczny i udzielasz świadczeń zdrowotnych najczęściej w postaci masażu leczniczego.
Obowiązkowi nie podlegasz, jeśli masz przeciwwskazania do zaszczepienia się z uwagi na stan zdrowia. Tylko tutaj zachęcam do udokumentowania tego faktu. Najlepszym rozwiązaniem będzie zaświadczenie od lekarza albo stosowna adnotacja w dokumentacji medycznej.
Czy za niewykonanie obowiązku grożą jakieś kary?
Podobnie jak w przypadku fizjoterapeutów, kontrolą wykonania obowiązku zajmuje się SANEPID. Jeśli w trakcie kontroli okaże się, że wśród personelu medycznego są osoby niezaszczepione, na takie osoby może zostać nałożona kara pieniężna. Wysokość tej kary waha się od 5-10 tysięcy złotych.
Jeżeli jednak podczas kolejnej kontroli okaże się, że ta sama osoba jest nadal niezaszczepiona kara będzie wyższa. Zgodnie bowiem z przepisami każda kolejna kara powinna być wyższa o 25% od poprzedniej.
Ponadto, jak wynika z ostatniego komunikatu wydanego przez Ministerstwo Zdrowia, brak szczepienia może uzasadniać rozwiązanie z Tobą umowy o pracę (lub umowy cywilnoprawnej, kontraktu, itp.).
***
Wiem, że temat szczepień budzi wiele kontrowersji prosiłabym jednak o zachowanie kultury wypowiedzi w komentarzach. Celem tego artykułu jest pokazanie jak wyglądają obecne regulacje prawne, a nie rozstrzyganie o zgodności z prawem wprowadzonego obowiązku.
Przy okazji pod tym kątem zachęcam do przeczytania tego artykułu: CO GROZI FIZJOTERAPEUCIE, JEŚLI NIE ZASZCZEPI SIĘ PRZECIWKO COVID-19? Na końcu napisałam dlaczego mimo głosów o niezgodności obowiązku z prawem, kara nadal może zostać nałożona.
***
Pozdrawiam i tradycyjnie mam nadzieję, że do następnego kliknięcia
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
Anna bo nie każdy chce się tym syfem szczepić. Pracuje w pogotowiu ratunkowym i z tego co widze – co się dzieje z ludźmi po szczepieniu się nie dziwie ze nie chcą. Sam nie przyjąłem szprycy i mam to gdzieś.