Zgodnie z obietnicą dzisiaj przechodzimy do trzeciej części wpisu o zakazie wykonywania działalności przez salony masażu. Tak jak wspominałam, wpis ten będzie mieć postać Q&A. Odpowiem w nim na najczęściej zadawane pytania związane z tym zagadnieniem.
Pozostałe wpisy z tej serii znajdziesz tutaj:
Zapoznaj się z nimi koniecznie. Znajdziesz tam dużo cennych informacji. Zwróć uwagę również na komentarze wywiązała się w nich ciekawa dyskusja. Warto też wracać do wpisów, ponieważ aktualizuje je na bieżąco, szczególnie ten pierwszy o zamknięciu gabinetów masażu.
Tymczasem jednak przejdźmy do naszego Q&A 😉
Wykonuję masaże u klienta, nie mam swojego salonu. Czy zakaz też mnie dotyczy?
Jeśli w CEIDG masz wpisane „zakazane” PKD, to zakaz również Ciebie dotyczy. Nie ma znaczenie, gdzie wykonujesz masaż, ważne jest to jakiego rodzaju jest to masaż i z jakiego PKD korzystasz.
Wiem, że mylące dla Ciebie może być sformułowanie, że zakazano wykonywania działalności przez salony masażu. Sformułowanie „salony masażu” to tylko nazwa. Jeśli wykonujesz masaż u klienta, to też masz salon masażu, tylko że mobilny.
Wykonuję działalność nierejestrowaną, czy mnie również obowiązuje zakaz?
Moim zdaniem tak. Rozporządzenie mówi o zakazie wykonywania masaży przez przedsiębiorców oraz inne podmioty. Niestety nikt nie zdefiniował tych innych podmiotów.
Obawiam się jednak, że w razie kontroli może zostać uznane, że prowadząc działalność nierejestrowaną mieścisz się w tych „innych podmiotach”. Natomiast myślę, że ryzyko kontroli w przypadku działalności nierejestrowanej jest na pewno mniejsze 😉
Jak to jest z tym kodem PKD dla fizjoterapeutów? Mogę go używać, czy nie?
Nie umiem jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Moim zdaniem jest to ryzykowane. Zwrócę się do GUSu z odpowiednim zapytaniem. Jak uzyskam odpowiedź dam Ci znać na blogu.
Czy jeśli prowadzę gabinet od lipca tego roku, to czy cokolwiek z „tarczy” mnie obejmie?
Tego nie wiedzą nawet najstarsi górale. Kolejna tarcza nadal nie jest uchwalona. Nie przywiązywałabym się aż tak do tego, co jest w projekcie. Na wiosnę projekty zmieniały się jak w kalejdoskopie. Jak coś się pojawi będę o tym informować na blogu.
Na moim Instagramie (KLIK) dodałam wyróżnioną relację, w której na bieżąco informuję o przebiegu prac nad ustawą. Jak tylko się coś zmieni na pewno tam w pierwszej kolejności będę dawać o tym znać.
Jeżeli dla wykonania masażu leczniczego jest potrzebne skierowanie, to pod jakim PKD wtedy prowadzić usługi, jeżeli nie można pod 86.90.A?
Dam znać, jak uzyskam odpowiedź z GUS. Udostępnię wtedy treść zapytania oraz odpowiedzi, tak żeby w przypadku jakiejś kontroli można było się podeprzeć tymi dokumentami. Na chwilę obecną widzę w zasadzie dwie opcje: PKD 86.90.A (po lekturze mojego bloga, na pewno wiesz, że może to być ryzykowne) lub 86.90.D.
Czy można wykonywać np. masaż klasyczny jako usługę lecznicza, ale nie w leczeniu konkretnej diagnozy tylko jako profilaktykę i wtedy zakładam bez skierowania?
To jest naprawdę super pytanie! Z mojego „researchu” na razie wychodzi mi, że rzeczywiście technik masażysta powinien wykonywać masaż w oparciu o skierowanie, ponieważ nie ma uprawnienia do diagnozowania (nie wykluczam jeszcze zmiany zdania w tym temacie).
Gdyby masaż klasyczny miał być usługą leczniczą, ale o charakterze profilaktycznym, sugerowałabym żeby wtedy pacjent podpisywał oświadczenie o stanie zdrowia i braku przeciwwskazań do konkretnego masażu. W takiej sytuacji konieczne też jest prowadzenie dokumentacji medycznej.
W normalnych warunkach, czyli jak nie ma zakazu, chyba nie próbowałabym podciągać masażu klasycznego pod leczniczy. Wiąże się z tym sporo problemów, jak właśnie prowadzenie dokumentacji medycznej, zbieranie zgód i oświadczeń. I powstaje problem z VAT-em – czy masaż korzysta, czy nie korzysta ze zwolnienia?
Na koniec, trochę „gorzka”, wisienka na torcie
Co w zasadzie grozi za złamanie zakazu?
Jeśli pomimo obowiązującego zakazu będziesz wykonywać masaż, to grozi Ci przede wszystkim kara pieniężna w wysokości od 10 000 zł do 30 000 zł. Na pewno słyszałeś w Internecie lub telewizji głosy, że nałożenie takiej kary jest nielegalne. Nie będę się wypowiadać na ten temat.
Myślę, że z Twojego punktu widzenia najbardziej istotna jest informacja, że taka kara pieniężna jest natychmiast wykonalna. Co to oznacza w praktyce? Niestety to, że po nałożeniu kary musisz ją od razu zapłacić. Możesz się oczywiście odwołać od decyzji, ale pomimo odwołania musisz zapłacić karę.
Może nawet wygrasz swoje odwołanie i odzyskasz pieniądze. Tylko, że to na pewno nie nastąpi w ciągu kilku tygodni. Optymistycznym wariantem jest, to że nastąpi to w ciągu kilku miesięcy.
Pamiętaj również, że za złamanie zakazu może być również uznana sytuacja, w której wykonujesz masaż, ale usługę nazywasz w inny sposób, np. akupunkturą, czy tym kontrowersyjnym zabiegiem kosmetycznym.
Na pewno sobie pomyślisz skąd „oni”będą o tym wiedzieć? Cóż… niestety dochodzą do mnie informacje, że „oni” dzwonią lub piszą i próbują się umówić na masaż.
***
Masz jeszcze jakieś pytania związane z tym tematem? Zadaj je w komentarzu pod postem. Postaram się na nie odpowiedzieć również w formie komentarza. Jeśli jakieś pytania będą się często pojawiać, to zaktualizuję wpis 🙂
Pozdrawiam i tradycyjnie mam nadzieję, że do następnego kliknięcia! 🙂
{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dzień dobry
Czy teraz (19 Stycznia 2021) technik masażysta może wykonywać usługi masażu jako jednoosobowa firma świadcząca usługi mobilne ?
1.) wg kodu PKD 86.90 A Działalność fizjoterapeutyczna
2.) wg kodu PKD 96.04 Z Działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej
Pozdrawiam
Daniel Kulik
Dzień dobry ponownie 🙂
Mam jeszcze kilka dodatkowych pytań, które może nie tylko mi spędzają sen z powiek i zechce Pani na nie odpowiedzieć ku zadowoleniu moim i innych osób, których te kwestie dotyczą od strony usługodawcy.
1.) Czy jeśli klient nie ma skierowania na masaż od lekarza a uskarża się np. na ból pleców, to czy możemy zaproponować klientowi masaż relaksacyjny (PKD 96.04 Z), który na pewno nie zaszkodzi a wpłynie łagodząco na dolegliwości?
2.) Czy w sytuacji z punktu pierwszego jesteśmy zobowiązani do prowadzenia dokumentacji medycznej? Jeśli tak, to czy może ona być w formie papierowej i jak długo ją przechowujemy?
3.) Czy jest jakiś ogólnodostępny, standardowy wzór oświadczenia RODO, który byłby właściwy dla masażysty, który może Pani polecić?
Dziękuję i pozdrawiam
Daniel Kulik
Mam pytanie czy jesli sie chce prowadzić działalność nierejestrowana -usługi masażu w donu to czy trzeba mieć oplacone ubezpieczenie i czy trzeba spelniac wymogi sanepidu jesli chodzi o lokal, obraz jak założyć taka działalność nierejestrowana
Dzień dobry. Odnośnie używania kodu PKD 86.90.A przez techników-masażystów.. Czy Pani już otrzymała odpowiedź z GUS? Z góry dziękuje za odpowiedź.