W ostatnim czasie środowisko fizjoterapeutów obiegły wieści o bardzo dużych zmianach w rehabilitacji. Ba! Niektórzy okrzyknęli je największą od lat reformą w rehabilitacji pacjentów.
Czy rzeczywiście tak jest? Czy mamy do czynienia z największymi od lat zmianami w rehabilitacji? Jeśli interesuje się ta tematyka zapraszam do przeczytania dzisiejszego wpisu.
Jeśli chcesz wiedzieć, jakie jeszcze zmiany czekają fizjoterapeutów w tym roku, zachęcam do przeczytania tego wpisu na moim blogu: ZMIANY W 2024 R., O KTÓRYCH KAŻDY FIZJOTERAPEUTA WIEDZIEĆ POWINIEN
O co tyle szumu, czyli rozporządzenia Ministra Zdrowia
Wszystko zaczęło się do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 4 stycznia 2024 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej.
Przewidywało ono bardzo wiele zmian w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu fizjoterapii.
Jakie to zmiany?
Z pewnych względów nie omówię ich wszystkich (dlaczego przeczytasz poniżej), ale jednym ze skutków rozporządzenia było wzmocnienie roli fizjoterapeuty.
Fizjoterapeuta mógł na przykład podjąć decyzję o przedłużeniu fizjoterapii ambulatoryjnej z 10 do 20 dni.
Celem rozporządzenia miało być zwiększenie dostępności fizjoterapii.
Co prawda wprowadzono limit 40 dni zabiegów na jeden problem zdrowotny pacjenta, ale fizjoterapeuta mógł samodzielnie zwrócić się do NFZ z wnioskiem o wydłużenie fizjoterapii o kolejne 30 dni.
Od kiedy zaczną obowiązywać zmiany w rehabilitacji?
Teraz na pewno zadajesz sobie pytanie od kiedy te zmiany zaczną obowiązywać?
Nie wiem, czy zwróciłeś uwagę, ale w poprzednim nagłówku użyłam czasu przeszłego. Niestety nie bez powodu. Otóż te zmiany w rehabilitacji nie wejdą w życie! Przynajmniej nie w najbliższym czasie.
Dlaczego?
Rozporządzenie Ministra Zdrowia, mimo że podpisane, zniknęło! Serio, nie można go nigdzie znaleźć (dlatego nie jestem w stanie omówić wszystkich zmian).
Przede wszystkim nie zostało ono opublikowane w dzienniku ustaw, a to jest warunek konieczny do wejścia w życie ustawy, czy rozporządzenia. Jeśli mi nie wierzysz, możesz sprawdzić tutaj: KLIK.
Dlaczego tak się stało?
Nie wiem, zastanawia się nad tym również KIF, który wystosował w tym zakresie pismo do Minister Zdrowia. Możesz je zobaczyć TUTAJ.
***
Będę oczywiście monitorować sytuację na bieżąco. Jak tylko cos się zmienić, dam znać.
Tymczasem ciekawa jestem co o tym wszystkim myślisz? Daj mi koniecznie znać w komentarzu.
Pozdrawiam i mam nadzieję, że do następnego kliknięcia
Joanna Szufel
adwokat
***
Zmiany w 2024 r., o których każdy fizjoterapeuta wiedzieć powinien
Zgodnie z obietnicą ruszam z pierwszym merytorycznym wpisem w tym roku. Dzisiaj opowiem o zmianach, jakie czekają fizjoterapeutów w nadchodzących miesiącach.
Jeśli interesuje Cię, jakie przepisy mają wpływ na wykonywanie Twojego zawodu, możesz rzucić okiem do tych wpisów na moim blogu [Czytaj dalej…]
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dlaczego fizjoterapeuta po 5letnich studiach ciągłych mgr nie ma wymaganego doświadczenia w zawodzie aby być samodzielnym zawodowo, a licencjat lub technik musi udokumentować 6 lat w zawodzie? Mamy rozumieć, iż przed wejściem Ustawy szkoły gorzej uczyły, Uczelnie były mniej wymagające??
Obawiam się, że to pytanie nie do mnie. Niestety nie mam wpływu na treść przepisów.