Jesteś fizjoterapeutą (przynajmniej tak zakładam, skoro czytasz mojego bloga 😉 ) i na pewno ostatnią rzeczą, która Cię interesuje są przepisy. No może prawie ostatnią 🙂 Ja natomiast jestem adwokatem. Ustawy, kodeksy i komentarze to mój żywioł. Dlatego dzisiejszy wpis będzie kwintesencją prawa dla fizjoterapeutów.
Postaram się chociaż trochę ułatwić Ci poruszanie się w gąszczu przepisów i labiryncie paragrafów. Będzie nie tylko o ustawie o zawodzie fizjoterapeuty. We wpisie znajdziesz informacje o wszystkich najważniejszych przepisach, które regulują wykonywanie zawodu fizjoterapeuty lub mają wpływ na Twoją działalność.
Znajdziesz tutaj nie tylko ustawy (część 1.), ale także rozporządzenia (część 2.). Niektóre z przywołanych przeze mnie ustaw mogą Ci się wydać bardzo zaskakujące 😉
Zanim jednak przejdziemy do sedna, kilka kwestii technicznych, czyli jak czytać ten wpis. Wpis będzie podzielony na dwie części: część 1. dotycząca ustaw i część 2. dotycząca rozporządzeń. Poniżej informacje odnoszące się do obu części.
- Każdy akapit to osobny akt prawny (ustawa lub rozporządzenie).
- W każdym akapicie znajdziesz link do aktu prawnego w formacie pdf. (np. do ustawy o zawodzie fizjoterapeutów). Linki będą przeze mnie na bieżąco aktualizowane w przypadku, gdy zajdą jakieś zmiany w przepisach.
- W opisie znajdziesz kilka słów o tym, czego możesz dowiedzieć się z danego aktu prawnego i mój subiektywny komentarz, czy powinieneś się z nim zapoznać.
- Pod każdym akapitem będę umieszczać linki do wpisów, które są związane z daną ustawą lub rozporządzeniem.
Zatem zaczynajmy! 🙂
Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty
Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty (tekst ustawy znajdziesz TUTAJ). Tutaj nie ma przebacz, ustawa jest obszerna, ale uważam, że każdy fizjoterapeuta powinien ją chociaż raz w życiu przeczytać. I to całą.
Dlaczego? Bo reguluje prawie wszystko związane z wykonywaniem zawodu fizjoterapeuty. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jak zostać fizjoterapeutą, jak wykonywać zawód fizjoterapeuty. W ustawie o zawodzie fizjoterapeuty uregulowane są też zasady kształcenia zawodowego i podyplomowego oraz odpowiedzialność zawodowa (o niej już trochę pisałam TUTAJ).
Całkiem sporo, prawda? Nie martw się, przygotuję na pewno osobny wpis poświęcony wyłącznie tej ustawie.
Ustawa o działalności leczniczej
Ustawa o działalności leczniczej (tekst ustawy znajdziesz TUTAJ). Określa ona zasady wykonywania działalności leczniczej. Jest to również bardzo ważna ustawa, jednak nie tak ważna jak ustawa o zawodzie fizjoterapeuty.
Na szczęście nie musisz znać jej całej, ponieważ reguluje ona działalność nie tylko fizjoterapeutów, ale także lekarzy, pielęgniarek i położnych.
Z Twojego punktu widzenia najważniejsze są art. 5, który określa w jakiej formie może być wykonywany zawód fizjoterapeuty oraz art. 19 a określający obowiązki fizjoterapeuty wykonującego indywidualną praktykę fizjoterapeutyczną.
Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta
Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (tekst ustawy znajdziesz TUTAJ). Niech nie zmyli Cię tytuł tej ustawy. Reguluje ona nie tylko prawa pacjenta (o tym na pewno zrobię osobny wpis), ale podobnie jak ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, nakłada na Ciebie określone obowiązki.
Przede wszystkim mam namyśli tutaj obowiązek prowadzenia i udostępniania dokumentacji medycznej. Myślę, że tę ustawę również warto znać w całości… Z prostych powodów. Po pierwsze z uwagi na zapisy dotyczące dokumentacji medycznej. Po drugie warto wiedzieć, jakie prawa ma pacjent żeby ich przestrzegać. Nieprzestrzeganie praw pacjenta coraz częściej stanowi podstawę żądania przez pacjentów zadośćuczynienia.
Jeśli nie chcesz czytać całej ustawy, inną opcją jest śledzenie i czytanie wpisów na moim blogu, związanych z tą tematyką 😉 . Ale pamiętaj…. do niczego nie zmuszam 🙂 .
Pozostałe ustawy, czyli nie tylko ustawa o zawodzie fizjoterapeuty
Poza ustawami typowo medycznymi, jak np. ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, istnieje szereg ustaw, które mają pośredni wpływ na wykonywanie Twojego zawodu. Nie można przecież zapomnieć, że jako fizjoterapeuta jesteś również przedsiębiorcą. Dlatego warto wspomnieć o:
- Prawie przedsiębiorców – gdzie uregulowane są kwestie związane np. z jednoosobową działalności gospodarczej. Nie obawiaj się, nie musisz jej czytać 😉 .
- Kodeksie cywilnym – zawiera on dużo ważnych regulacji, ale jedną z najważniejszych są regulacje dotyczące spółki cywilnej (przecież jedną z form wykonywania zawodu fizjoterapeuty jest właśnie spółka cywilna).
- Kodeksie spółek handlowych – zawiera on regulacje dotyczące spółki jawnej oraz spółki partnerskiej, które również są formą wykonywania zawodu fizjoterapeuty.
Tych ustaw celowo nie linkuję. Pierwszej nie musisz znać 😉 A dwie pozostałe regulują kwestię spółek. I tutaj obiecaj mi proszę jedną rzecz. Jeśli kiedykolwiek będziesz chciał założyć spółkę cywilną, jawną lub partnerską… skorzystaj z pomocy specjalisty, najlepiej adwokata lub radcy prawnego. Źle sporządzona umowa (czytaj wzór znaleziony w Internecie) może przynieść więcej problemów, niż pożytku.
Jak widzisz wpływ na to, jak wykonujesz Twój zawód ma wiele przepisów, nie tylko ustawa o zawodzie fizjoterapeuty. Powyższe zestawienie nie ma na pewno wyczerpującego charakteru i jako adwokat mogłabym wymienić jeszcze baaardzo dużo ustaw 😉
Pozdrawiam i tradycyjnie mam nadzieję, że do następnego kliknięcia.
***
P.S. W następnym wpisie będzie o rozporządzeniach 😉 także o tym stosunkowo nowym dotyczącym wyrobów medycznych 😉
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }