Po tym jak podwyżki otrzymali fizjoterapeuci pracujący w podmiotach leczniczych na umowach o pracę, dostałam sporo pytań o podwyżki na kontraktach i umowach zlecenie.
Nic dziwnego, że ten temat nurtuje środowisko fizjoterapeutów. Z rozmów z Wami wiem, że większość osób pracuje właśnie albo na kontrakcie albo na umowie zlecenie. Umowa o pracę powoli odchodzi do lamusa.
Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na pytanie, czy fizjoterapeuci pracujący na kontrakcie i umowach zlecenie również dostaną podwyżki?
Jeśli chcesz zgłębić temat samych podwyżek zachęcam do przeczytania tych wpisów:
ILE POWINNO WYNOSIĆ MINIMALNE WYNAGRODZENIE FIZJOTERAPEUTY W 2023 R.?
TRZY NAJCZĘŚCIEJ POJAWIAJĄCE SIĘ PYTANIA O PODWYŻKI DLA FIZJOTERAPEUTÓW W 2023 R.
FIZJOTERAPEUTO, CZY WIESZ DO KTÓREJ GRUPY NALEŻYSZ?
Czy przepisy prawa przewidują podwyżki dla fizjoterapeutów na kontrakcie i zleceniu?
Oczywistym jest, że przepisy ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (KLIK) przewidują podwyżki dla fizjoterapeutów. Warunkiem otrzymania podwyżki jest zatrudnienie na umowie o pracę.
Niestety na próżno szukać w niej zapisów dotyczących umowy zlecenia lub kontraktu.
Czy to oznacza, że sytuacja jest beznadziejna? Absolutnie nie! Przede wszystkim zastanów się, czy Twoja umowa nie jest przypadkiem umową o pracę?
Pracujesz w miejscu i czasie określonym przez pracodawcę? Przy wykonywaniu swoich czynności podlegasz jego kierownictwu? To są właśnie cechy umowy o pracę. Warto w takim przypadku rozważyć wystąpienie do pracodawcy z wnioskiem o zmianę umowy zlecenie na umowę o pracę. Jeśli się nie zgodzi możesz skorzystać z drogi sądowej.
Inna osoba zatrudniona na stanowisku fizjoterapeuty na umowie o pracę wykonuje pracę taką samą jak Ty? Dostaje za to dużo wyższe wynagrodzenie od Ciebie? Może to stanowić przejaw dyskryminacji.
Nawet jeśli nie jesteś pracownikiem, pracujesz na kontrakcie (B2B) lub na umowie zlecenie, zleceniodawca nie może Cię dyskryminować. Regulują to przepisy ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów unii europejskiej w zakresie równego traktowania, ale również przepisy kodeksu cywilnego. W takiej sytuacji możesz wystąpić do zleceniodawcy z powództwem o odszkodowanie.
UWAGA! Przyznam szczerze, że kwestia dyskryminowania w tym przypadku jest moją „autorską koncepcją”, powstała przy okazji przygotowywania tego wpisu na bloga. Nóż mi się w kieszeni otwiera, jak słyszę, że fizjoterapeuci są zatrudniani na umowach zlecenie żeby można było im zapłacić niższe wynagrodzenie. Chętnie sprawdzę tę koncepcję w sądzie 😉
Pieniądze z NFZ na podwyżki
Na deser zostawmy sobie pracę na zleceniu i kontrakcie w podmiocie leczniczym mającym kontrakt z NFZ. Usłyszałeś od swojego zleceniodawcy, że chętnie by Ci dał podwyżkę, ale nie ma na to środków z NFZ? Otóż jest to nie do końca prawda 😉
Pisząc w uproszczeniu NFZ przyznaje środki za udzielone świadczenia zdrowotne w oparciu o tzw. wycenę świadczeń. Otrzymywane przez podmioty lecznicze pieniądze mają pokryć koszty danej procedury medycznej. Wśród tych kosztów są oczywiście koszty utrzymania placówki, sprzęt, prąd, ale również wynagrodzenia dla pracowników. Wyceną świadczeń zajmuje się Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT).
W ostatnim czasie AOTMiT wydała swoje rekomendacje, co do tego jak mają zostać sfinansowane podwyżki (znajdziesz je TUTAJ). W rekomendacjach tych znalazły się trzy warianty. Finalnie został przyjęty trzeci wariant, który zakłada, że środki wypłacane podmiotom leczniczym będą obejmować:
-
-
- Podwyżki minimalnego wynagrodzenia osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.
- Podwyżki wynagrodzenia dla pozostałych form zatrudnienia przy uwzględnieniu wzrostu inflacji.
- Podniesienie wyceny niektórych świadczeń.
-
Jeśli zatem pracujesz na umowie zlecenie lub kontrakcie w miejscu, które ma kontrakt z NFZ-tem, występując o podwyżkę śmiało możesz się powołać na rekomendacje nr 54/2023 z dnia 31 maja 2023 r. Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w sprawie zmiany sposobu lub poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej, w której wskazano że:
Prezes Agencji rekomenduje wzrost poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w wariancie (…) uwzględniającym we wzroście cen jednostek rozliczeniowych skutki realizacji ustawy z dnia 26 maja 2022 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (…) oraz dodatkowo uwzględnienie we wzroście kwot zobowiązania Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) wzrostu wynagrodzeń dla pozostałych form zatrudnienia.
***
Jeśli poszukujesz dobrze napisanej umowy zlecenia lub kontraktu, zachęcam Cię do zobaczenia w moim sklepie internetowym: WZORU UMOWY ZLECENIA Z FIZJOTERAPEUTĄ lub WZORU KONTRAKTU Z FIZJOTERAPEUTĄ. Wszystkie wzory są oczywiście przygotowane przeze mnie.
***
Jak wygląda u Ciebie sytuacja? Udało Ci się dostać podwyżkę na umowie zlecenie lub na kontrakcie? Podziel się ze mną swoim doświadczeniem w komentarzu 🙂.
***
Pozdrawiam i tradycyjnie mam nadzieję, że do następnego kliknięcia
Joanna Szufel
adwokat
***
Trzy najczęściej pojawiające się pytania o podwyżki dla fizjoterapeutów w 2023 r.
No i stało się! Już niedługo lipiec 2022 r., a co za tym idzie podwyżki w ochronie zdrowia. Temat ten budzi wiele emocji i jak zwykle generuje sporo pytań.
W dzisiejszym wpisie odpowiem na trzy najczęściej pojawiające się pytania o podwyżki dla fizjoterapeutów w 2023 r. oraz podpowiem gdzie znaleźć odpowiedź na te mniej oczywiste [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }